Centrum informacji o Windows XP/2000/2003/Vista - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 
Nowości w Windows Vista
 

Login

Zapraszamy

System wita nas aplikacją Zapraszamy, która prezentuje nowe funkcje i ustawienia systemu Windows Vista pozwalając szybko zapoznać się z nowym środowiskiem i wykonać podstawowe czynności.


Zapraszamy

Wyszukiwanie

W systemie Windows Vista w prawym górnym rogu okna każdego folderu znaleźć można pole szybkiego wyszukiwania (skrót: CTRL+E). Po wpisaniu w nim frazy (lub słowa) system Windows filtruje wyświetlane elementy na podstawie podanego ciągu znaków. Przeszukiwane są nazwy plików, znaczniki (tagi) oraz inne właściwości plików. Aby znaleźć plik w danym folderze, wystarczy więc wpisać w polu wyszukiwania część jego nazwy. Jeśli występuje konieczność przeszukania całego komputera można skorzystać z wyszukiwania zaawansowanego: Start->Wyszukaj (Start->Search).


Wyszukiwanie

Zabezpieczenia

Nowy system posiada wbudowaną Zaporę (Windows Firewall) oraz narzędzie Windows Defender. Szkoda, że system do kompletu nie zawiera oprogramowania antywirusowego (powód: prawo antymonopolowe). Centrum zabezpieczeń (znane już z Windows XP SP2) pozwala szybko sprawdzić stan zapory, programu antywirusowego czy aktualizacje systemu. Funkcja BitLocker umożliwia zaszyfrowanie całej partycji systemowej (a z pomocą dodatkowych narzędzi także innych partycji), uniemożliwiając hakerom uzyskanie dostępu do istotnych plików. Kontrola konta użytkownika (UAC) uniemożliwia przeprowadzanie nieautoryzowanych zmian w komputerze, wymagając potwierdzenia przed wykonaniem czynności lub uruchomieniem programu, który mógłby wpłynąć znacząco na działanie komputera.

   
Centrum zabezpieczeń               UAC                   Windows Defender    

Interfejs, pulpit, menu Start

W nowym systemie Windows nie mogło zabraknąć nowego interfejsu graficznego - Aero Glass wzorującego się na motywach szklanych z nowymi ikonami, kontrolkami i półprzezroczystymi oknami. Funkcja przełączania okien 3D oraz podgląd miniaturek okien czynią kontrolę nad aplikacjami szybszą i wydajniejszą. Dostępne jest także menu Start z przydatną funkcją szybkiego wyszukiwania dokumentów i programów (wystarczy wcisnąć przycisk Windows na klawiaturze by po wpisaniu kliku liter uruchomić szukaną aplikację). Pulpit zyskał nowy element w postaci Paska bocznego, na którym można umieszczać przydatne gadżety (np. zegar, notatki, prognozę pogody dla najbliższego miasta, informacje z kanałów RSS i inne utworzone przez użytkowników z całego świata). Gadżety dostępne są na witrynie Windows Live Gallery.

   
Pulipt i menu Start            Pasek boczny                      Flip3D         

Pomoc systemowa

Pomoc i obsługa techniczna systemu Windows Vista została całkowicie zreorganizowana, dzięki czemu umożliwia szybkie znalezienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli dostępne jest połączenie z Internetem automatycznie pobierana jest nowa treść.


Pomoc

Internet Explorer

W przeglądarce Internet Explorer do najważniejszych zmian zaliczyć należy dodanie zakładek (kart) oraz paska szybkiego wyszukiwania (z możliwością dodawania własnych dostawców wyszukiwania), a także znacznie poprawione bezpieczeństwo podczas surfowania po sieci z funkcją Trybu chronionego (Protected mode) dostępną tylko w systemie Windows Vista. IE7 umożliwia także przeglądanie kanałów RSS, które udostępniają często aktualizowane informacje. Więcej o IE 7 można przeczytać w tym artykule.


Internet Explorer

Synchronizacja i udostępnianie

Windows Vista dzięki wbudowanemu Centrum synchronizacji umożliwia synchronizację z innymi urządzeniami, takimi jak przenośne odtwarzacze muzyczne czy palmtopy z systemem Windows Mobile. Można także udostępniać pliki i foldery innym użytkownikom sieci, przy czym operacja ta została rozbudowana w porównaniu do prostego udostępniania znanego z Windows XP Home, a jednocześnie uproszczona w porównaniu do udostępniania zaawansowanego w Windows XP Professional.

       
Centrum synchronizacji      Udostępnianie plików

Centrum ułatwień dostępu

Nowe Centrum ułatwień dostępu zastępuje funkcję Opcje ułatwień dostępu z wcześniejszych wersji systemu Windows, wprowadzając wiele udoskonaleń i nowych funkcji, a przede wszystkim scentralizowany dostęp do przydatnych narzędzi.


Centrum ułatwień dostępu

Kontrola rodzicielska

Funkcja Kontroli rodzicielskiej umożliwia rodzicom wyznaczanie gier i stron WWW, z jakich mogą korzystać ich dzieci. Można nawet ograniczyć godziny korzystania z komputera oraz zablokować dostęp do wybranych programów.


Kontrola rodzicielska

Centrum wykonywania i przywracania kopii zapasowych

Narzędzie to ułatwia tworzenie kopii zapasowych ustawień i plików, udostępniając także opcję planowania operacji backupu. Kopię zapasową można utworzyć na płycie CD/DVD, na zewnętrznym dysku twardym, innym dysku twardym komputera, dysku flash USB lub na innym komputerze czy serwerze podłączonym do sieci. Dodatkowo narzędzie Windows Complete PC Backup and Restore umożliwia utworzenie obrazu całego systemu i szybkie przywrócenie komputera do stanu użyteczności w razie awarii.


Centrum kopii zapasowych

Centrum sieci i udostępniania

W systemie Windows Vista wprowadzono zupełnie nowe Centrum sieci i udostępniania, dzięki któremu można uzyskać bieżące informacje o stanie połączeń sieciowych. Jest to centralne miejsce do zarządzania połączeniami bezprzewodowymi i kablowymi oraz do monitorowania zabezpieczeń sieciowych i udostępnionych funkcji (udostępnianie plików, muzyki) w sieciach publicznych i prywatnych.


Centrum sieci i udostępniania

Obszar spotkań

Znana z aplikacji Windows Messenger funkcja współdzielenia pulpitu i aplikacji przez wielu użytkowników zainspirowała programistów do stworzenia Obszaru spotkań systemu Windows, dzięki któremu użytkownik może udostępnić swój pulpit lub dowolny program innym uczestnikom sesji, rozpowszechniać i współedytować dokumenty oraz przekazywać informacje innym osobom.


Obszar spotkań

Multimedia

W systemie Windows Vista zdecydowanie postawiono na multimedia: nowy odtwarzacz Windows Media Player 11,  nowy Windows Movie Maker oraz Windows DVD Maker, czynią organizowanie, odtwarzanie i tworzenie filmów dużo prostszym niż wcześniej. Wbudowany w system program Windows Media Center umożliwia oglądanie telewizji, słuchanie radia, oglądanie filmów i wykonanych nagrań, przeglądanie zdjęć, słuchanie muzyki i wiele innych. Zawiera przy tym rozszerzenia obsługi cyfrowej telewizji kablowej i standardu HDTV, ulepszone menu oraz jakość porównywalną ze sprzętem kina domowego. Umożliwia także dostęp do multimediów z innych pomieszczeń z poziomu urządzeń zgodnych z Media Center Extender (np. konsola Xbox 360).

   
                      Media Center                  Media Center          Windows Media Player               

Obrazy

Galeria fotografii systemu Windows usprawnia wyświetlanie, organizowanie, edytowanie, udostępnianie i drukowanie zdjęć cyfrowych. Zdjęcia można w bardzo prosty sposób zgrać z aparatu cyfrowego do komputera, następnie za pomocą wbudowanych narzędzi przycinać je, usuwać efekt czerwonych oczu oraz dokonywać korekty kolorów czy naświetlenia. Zdjęcia można także opatrzyć znacznikami (tagami) w celu szybszego ich wyszukiwania. Funkcja ta jest szczególnie przydatna osobom, które mają ogromne galerie złożone z tysięcy fotografii. Dopracowano także pełnoekranowy pokaz slajdów, który może teraz przybierać skóry z motywami szkła, albumu itp.

   
            Galeria fotografii                Podgląd                       Pokaz slajdów               

Centrum mobilności, Tablet PC

Posiadacze komputerów przenośnych znajdą dla siebie Centrum mobilności, które umożliwia dostosowanie ustawień, takich jak głośność, jasność ekranu, łączność bezprzewodowa, tryb oszczędności energii, do aktualnych zapotrzebowań. Dla komputerów typu Tablet PC wprowadzono personalizację aparatu rozpoznawania pisma odręcznego, co podnosi znacznie dokładność rozpoznawania, a także usprawnia nawigację i korzystanie ze skrótów za pomocą pióra.


Centrum mobilności

Pozostałe funkcje

Nie sposób tutaj opisać wszystkich nowości i zmian wprowadzonych w systemie Windows Vista. Do ważniejszych można jeszcze zaliczyć m.in.:

 • Windows Device Driver Model (WDDM) - nowy model sterowników dla urządzeń,

 • DirectX 10 - podsystem graficzny następnej generacji,

 • Programy i funkcje - zarządzanie zainstalowanymi aplikacjami i komponentami systemu Windows,

 • przeprojektowany Panel sterowania,

 • Windows SuperFetch, Windows ReadyBoost - technologie podnoszące wydajność,

 • automatyczna defragmentacja w tle i niskopriorytetetowe operacje wejścia/wyjścia,

 • szybsze uruchamianie i zamykanie (Hybird sleep),

 • menadżer restartów,

 • automatyczne zbieranie informacji o problemach z aplikacjami i przedstawianie możliwych rozwiązań,

 • Windows SideShow - wyświetlanie informacji na zewnętrznych wyświetlaczach (LCD, OLED) zawartych w telefonach komórkowych czy wbudowanych w obudowy laptopów,

 • nowe gry systemowe i Eksplorator gier (w tym trójwymiarowe),

 • ocena wydajności systemu (punktowa, przyznawana w kilku kategoriach),

 • Monitor niezawodności i wydajności,

 • integracja z pakietem Office 2007,

 • Faksowanie i skanowanie,

 • Łatwy transfer w systemie Windows - uproszczone przenoszenie plików, programów i ustawień między starym a nowym komputerem,

 • nowy Podgląd Zdarzeń,

 • zintegrowana platforma programistyczna .NET Framework 3.0.

Podsumowanie

System Windows Vista Ultimate prezentuje się świetnie. Zużycie pamięci stoi na przyzwoitym poziomie (niecałe 500MB przy 1.5GB pamięci RAM), a całość chodzi bardzo płynnie, pomimo uaktywnienia wszystkich efektów specjalnych. Przyjemność korzystania z systemu jest zupełnie inna niż z 5-letniego Windows XP. Wszystkim polecam przesiadkę na nową wersję, nie tylko ze względów estetycznych, ale głównie z powodu dużo wyższego poziomu bezpieczeństwa. Wcześniej radzę jednak sprawdzić wymagania minimalne, żeby nie było niespodzianki, że system działa wolno. Jest to nowoczesny system przeznaczony dla nowoczesnych komputerów.


Uwaga 1: Zrzuty ekranów pochodzą w większości z polskiej wersji systemu Windows Vista Ultimate RTM (bez interfejsu Aero); zrzuty z interfejsem Aero pochodzą z wersji angielskiej Windows Vista Ultimate RTM.

Uwaga 2: Niektóre funkcje mogą być niedostępne w niższych edycjach systemu Windows Vista.
Porównanie poszczególnych wersji dostępne jest w artykule pt. Windows Vista: Edycje i wymagania.Windows Vista - Opis produktu >>

Windows Vista - Przegląd systemu >>
sporo zrzutów ekranowych (Aero itp.)

Forum XP  : Subforum Windows Vista >>

Windows Vista @ XP.net.pl >>

Strona główna serwisu XP.net.pl >>


Na podst. : własnych doświadczeń z używania Windows Vista Ultimate Beta 2 / RC2 / RTM oraz Pomocy systemowej
Wersja artykułu : 1.0
Ostatnia aktualizacja : 05.09.2008
Wydanie oryginalne: wersja 1.0 (06.02.2007)

Autor : GreGM © 2007
Dodane przez : GreGM © 2007

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2007 ^Do góry^