Centrum informacji o Windows XP/2000/2003/Vista - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 
Windows Vista ReadyBoost

Wstęp

Porównując systemy Windows XP i Windows Vista na komputerze z co najmniej 1.5GB pamięci RAM, wydajność tego ostatniego jest porównywalna z poprzednikiem lub nawet szybsza.  Obecnie wiele komputerów ma jednak tylko 512 MB pamięci RAM i na nich aplikacje uruchomione pod kontrolą Windows XP działają lepiej.  Oczywiście nowe komputery zaprojektowane dla systemu Windows Vista będą posiadać 1GB, a nawet więcej pamięci RAM, aczkolwiek pozostanie spora grupa komputerów z mniejszą ilością pamięci (zazwyczaj 512MB). Dla posiadaczy tych komputerów (i nie tylko) z pomocą przychodzi technologia Windows ReadyBoost. Jeśli użytkownik posiada przenośną pamięć typu flash (pendrive USB lub kartę SD), może wykorzystać ją do przyspieszenia systemu. Technologia ta nie wykorzystuje pamięci na dyskach przenośnych bezpośrednio do zwiększenia ilości pamięci RAM, natomiast zapisuje tam dane wykorzystywane przez menadżera pamięci. Na dysku flash nie jest zapisywane nic, czego nie ma na twardym dysku, żeby po usunięciu klucza USB z systemu można było dalej bez przeszkód kontynuować pracę. 
 

Wymagania

Dla celów ReadyBoost można wykorzystywać większość szybszych urządzeń typu pendrive podłączanych do zewnętrznych portów USB, a także czytników kart flash na wewnętrznej magistrali USB/PCI (stosowanych np. w laptopach). Wymagania to minimum 230MB wolnego miejsca na urządzeniu, magistrala USB 2.0 oraz wydajność 2.5 MB/s dla odczytu losowych 4kB porcji danych oraz 1.75 MB/s dla zapisu losowych porcji o wielkości 512kB.

Oczywiście można zapytać: po co wykorzystywać pamięci flash skoro dyski twarde są szybsze? Owszem, dyski twarde są znacznie szybsze, ale dla dużych ciągłych porcji danych, natomiast pamięci flash są szybsze przy losowych odczytach / zapisach niewielkich porcji danych. ReadyBoost potrafi inteligentnie odczytywać duże porcje pamięci wirtualnej z dysku twardego, natomiast mniejsze z pamięci flash.
 

Jak z skorzystać z ReadyBoost?

By skorzystać z innowacyjnej technologii w celu przyspieszenia systemu Windows Vista wystarczy podpiąć przenośną pamięć flash do komputera. Wyświetlone zostanie okienko dialogowe Autoplay (Autoodtwarzanie, Rys.1.), na którym należy wybrać opcję Speed up my system using Windows ReadyBoost (Przyspiesz mój system korzystając z Windows ReadyBoost). System automatycznie sprawdzi czy urządzenia spełnia wymagania technologii poprzez przeprowadzenie serii testów odczytu i zapisu na całej przestrzeni przenośnego dysku. Jeśli urządzenie okaże się niezgodne na zakładce ReadyBoost zostanie wyświetlona odpowiednia informacja, że urządzenie jest zbyt wolne. Pełna lista kompatybilności znajduje się na stronie ReadyBoost Compatibility Chart.


Rys.1. Okienko dialogowe Autoplay

Jeśli autoodtwarzanie jest wyłączone lub użytkownik wybrał inną opcję, można również przejść do właściwości dysku przenośnego na zakładkę ReadyBoost (Rys.2). Następnie należy wybrać opcję: Use this device (Używaj tego urządzenia) i określić przestrzeń, która zostanie przeznaczona na pamięć podręczną technologii ReadyBoost. Zalecana wielkość jest w większości przypadków równa ilości pamięci RAM dostępnej na komputerze.


Rys.2. Zakładka ReadyBoost

Po tej operacji system zarezerwuje wybraną część pamięci przenośnej poprzez utworzenie w głównym katalogu urządzenia pliku ReadyBoost.sfcache.
 

Podsumowanie

Technologia ReadyBoost to jedna z ciekawszych innowacji wprowadzonych w Windows Vista, szczególnie jeśli chodzi o dostęp do pamięci wirtualnej, który jest bardzo ważnym czynnikiem dla ogólnej wydajności systemu. Nazwa ReadyBoost (przyspieszenie gotowości) dobrze oddaje spełnianą funkcję. Warto wykorzystywać tę technologię nawet na komputerach z 1GB pamięci RAM, a szczególnie na systemach z dużą ilością jednocześnie uruchomionych aplikacji oraz notebookach z wolniejszymi dyskami twardymi. Wówczas wzrost wydajności będzie jeszcze bardziej widoczny.

Pełna wersja artykułu znajduje się w dziale Artykuły Ekspertów na polskim Technecie.

Linki związane z ReadyBoost


Artykuł: Windows Vista ReadyBoost @ Technet >>

Forum XP  : Subforum Windows Vista >>

Windows Vista @ XP.net.pl >>

Strona główna serwisu XP.net.pl >>


Na podst. : własnych testów/doświadczeń oraz informacji zawartych na innych stronach
Wersja artykułu : 1.0
Ostatnia aktualizacja :
Wydanie oryginalne: wersja 1.0 (05.12.2006)

Autor : GreGM © 2006
Dodane przez : GreGM © 2006

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2006 ^Do góry^