Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Recenzja Windows 2003 Server RC2

Wstęp

Całkiem niedawno do mojego domowego "laboratorium" trafiły przedprodukcyjne wersje Windows Server 2003 Standard i Enterprise Edition oznaczone jako Release Candidate 2 i ograniczone czasowo na rok:
"This limited technical release will expire 360 days after it is installed.”
Postanowiłem przyjrzeć się bliżej najnowszemu systemowi firmy Microsoft przeznaczonemu na rynek serwerów. W poniższym artykule zostanie omówiona wersja Standard i niektóre funkcje wersji Enterprise.


Wersja systemu: Microsoft Windows Version 5.2.3718

UWAGA: Jeśli chodzi o nazwę Windows .NET Server 2003 i Windows Server 2003 to są one tożsame, jednak obowiązująca nazwa systemu to Windows Server 2003, bowiem Microsoft wycofał człon .NET z nazwy dopiero po wypuszczeniu wersji RC2.
 

Instalacja

Instalator Windows 2003 to znany nam z Windows 2000/XP sprawdzony "Czarodziej". Dostępna jest instalacja poprzez bootowanie z płyty CD-ROM jak i za pomocą Instalatora uruchamianego z poprzednich wersji Windows (np. 2000, XP). Skorzystałem z drugiej możliwości uruchamiając instalator z Windows XP. Podkreślę tu, że niemożliwy jest np. upgrade z Windows XP Professional ENG do Windows Server 2003 ENG; podobnie w przypadku różnych wersji językowych. Setup blokuje wtedy możliwość Upgrade'u. Możliwa jest, co jest raczej oczywiste, aktualizacja z wersji Standard do Enterprise i z tej właśnie opcji później skorzystałem.

Instalator prosi następnie o podanie klucza CD-Key. Po skonfigurowaniu kilku podstawowych opcji (ustawienia regionalne, ułatwienia dostępu, katalog Windows itp.) instalator pyta o konwersję systemu plików z FAT32 na NTFS (z czego zrezygnowałem). Skorzystałem natomiast z opcji uaktualnienia dynamicznego Dynamic Update – instalator połączył się z Internetem na kilka minut (przez modem) i ściągnął odpowiednie poprawki.
Następnie komputer został zrestartowany. Po ponownym uruchomieniu pojawił się tekstowy interfejs instalatora (znany z Windows 2000/XP), wczytujący sterowniki i pytający o partycje. Następnie uruchomione zostało sprawdzenie dysków twardych w poszukiwaniu błędów oraz skopiowanie potrzebnych plików i wczytanie interfejsu graficznego. Setup pyta o rodzaj licencji na produkt:
- „Per Server" (używana zazwyczaj dla pojedynczego serwera sieciowego),
- „Per Seat” (używana gdy liczba jednoczesnych połączeń jest większa niż ilość klientów).
Możliwa jest późniejsza zmiana licencji poprzez narzędzie Licensing:

Kolejnym koniecznym krokiem jest podanie nazwy komputera oraz hasła administratora, które jest sprawdzane pod kątem odpowiedniej złożoności. Musi składać się ono z co najmniej 6 znaków, zawierać małe i duże litery oraz cyfry i znaki specjalne. Następuje konfiguracja strefy czasowej i daty, a potem składników sieciowych.
W kolejnej fazie Setup instaluje odpowiednie sterowniki oraz konfiguruje system. Niestety szybkość instalacji nie została wcale zoptymalizowana. Cały proces do momentu możliwości skorzystania z systemu trwa ok.50 minut. Aktualizacja do wersji Enterprise trwała krócej, a wszystkie ustawienia z wersji Standard zostały poprawnie zachowane.

Instalator Windows Server 2003, podobnie jak Windows 2000/XP, wykrył wszystkie systemy operacyjne znajdujące się na poszczególnych partycjach i dodał je do menu wyboru systemu operacyjnego wyświetlanego przy starcie komputera. Windows 2003 zostało dopisane na pierwszym miejscu na tej liście i ustawione jako domyślne. Standardowo system czeka 30 sekund na wybór systemu (zmiana poprzez edycję boot.ini albo w ustawieniach zaawansowanych).
 

Pierwsze uruchomienie systemu / logowanie

Windows Server 2003 uruchamia się dość długo. Standardowo IIS 6 (Internet Information Services 6.0) jest wyłączony ze względów bezpieczeństwa, więc pierwsze uruchomienie jest dość szybkie. Jednak po zainstalowaniu większej liczby aplikacji, a szczególnie po uruchomieniu większości dostępnych usług sieciowych (m.in. serwer WWW, FTP, POP3, Media Services) system uruchamia się w nieco żółwim tempie.

Na pierwszy ekranie po uruchomieniu systemu widnieje napis „Press CTRL+ALT+DEL to begin” i jak wyjaśnia niżej Microsoft podyktowane jest to względami bezpieczeństwa.

Uwaga: Wyłączenia naciskania odpowiedniej kombinacji klawiszy dokonuje się poprzez ‘Local Security Settings’:

Po naciśnięciu CTRL+ALT+DEL możemy wpisać hasło i zalogować się do systemu jako Administrator. W okienkach wita nas kreator „Manage your server”, pozwalający dodać usługi sieciowe udostępnianie na serwerze. Można odznaczyć opcję, aby ów kreator nie uruchamiał się zawsze po zalogowaniu.

System wyświetlił również, jak w przypadku Windows XP, ikonę na pasku zadań informującą o konieczności aktywacji produktu w przeciągu 14 dni. Skorzystałem w opcji aktywacji przez Internet i trwało to (nie licząc połączenia się przez modem z siecią Web) kilkanaście sekund.
 

Następna strona (2) >>

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^