Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Recenzja Windows 2003 Server RC2





Środowisko pracy

Interfejs

Standardowo Windows Server 2003 prezentuje odmłodzony interfejs Windows 2000 z dodanymi niektórymi elementami Windows XP. Najlepszym przykładem, że wizualnie Windows 2003 bazuje na Windows XP są pozostałości właśnie z 'Okienek' XP widoczne chociażby we właściwościach paska zadań:


Pozostałości po Windows XP...

Update : Domyślnie zrezygnowano z interfejsu LUNA (zapewne ze względów wydajności i stabilności). Można go włączyć po uaktywnieniu usługi Themes w Administrative Tools-> Services (po ustawieniu usługi na Automatic system będzie zawsze wgrywał LUNę).


Windows 2003 - interfejs LUNA z Windows XP

Zachowano również przydatne dla posiadaczy panelów LCD wygładzanie czcionek Clear Type oraz dostosowanie efektów wizualnych do potrzeb użytkownika (ręcznie lub automatycznie).


Efekty wizualne

Menu Start / pulpit / pasek zadań

Kolejną cechą Windows 2003 wziętą bezpośrednio z Windows XP jest Menu Start, podzielone na kilka części: strefa programów najczęściej używanych, foldery użytkownika, dostęp do Control Panel, pomocy, wyszukiwania plików i uruchamiania programów. U dołu (All Programs) można wyświetlić resztę niewidocznych od razu aplikacji.


Start Menu

Bez dłuższej chwili zastanowienia przełączyłem się na klasyczne Menu Start znane choćby z Windows 2000. Jest ono bardziej funkcjonalne, choć nie twierdzę, że XP-owe nie ma zalet. Z pewnością jest to kwestia przyzwyczajenia. W Classic Start Menu również dostępne są rozwijane listy: Control Panel, My Documents, My Pictures, Network Connections, Printers and Faxes itp.

Bezpośrednio z Menu Start związany jest pulpit. Zaraz po starcie brak jest jakichkolwiek ikon poza koszem -  Recycled Bin. Dopiero po przełączeniu odpowiedniej opcji lub zmiany na Classic Start Menu pojawiły się ikony: My Computer, My Network Places i My Documents. Pasek zadań jest analogiczny do Windows XP, funkcjonalny i prosty w obsłudze. Dostępna jest opcja ukrywania nieużywanych ikon Hide inactive icons oraz Lock Taskbar zapobiegająca przypadkowej zmianie rozmiarów paska zadań.


Pasek zadań

Można również włączyć/wyłączyć funkcję grupowania okien o tym samym tytule (jak w Windows XP).

Bardzo użyteczną funkcją jest kontrolka Windows Media Player 9 dostępna w opcjach paska zadań pod Toolbars ->Windows Media Player (tem sam efekt można uzyskać w Windows XP po instalacji WMP9).


WMP9 - Kontrolka na pasku zadań

Oprócz standardowych funkcji obsługi odtwarzacza uaktywnić można wizualizację w mini-okienku, zaś na początku każdego nowego utworu pojawia się jego tytuł:


WMP9 - Wizualizacja przy pasku zadań

Mój komputer / Panel Sterowania

Po uaktywnieniu odpowiednich opcji wygląd My Computer jest bardzo zbliżony do tego z Windows XP włączając w to okienko najczęściej wykonywanych zadań i folderów:


Mój komputer

W panelu sterowania dostępne są te same wersje widoku co w Windows XP. Domyślnie uruchamiany jest to panel podzielony tematycznie na grupy (Category View) , w obrębie których dopiero wybieramy opcje, zależnie od tego, co chcemy zmienić w konfiguracji (system wyświetla najczęściej wykonywane zadania).


Panel sterowania - widok z podziałem na kategorie

Podobnie jak w przypadku Menu Start tutaj również przestawiłem się na Classic View.


Panel sterowania - widok
klasyczny

W klasycznym widoku brakuje ikony Users (Użytkownicy), których obsługa następuje teraz przez konsolę Computer Management -> System Tools -> Local Users and Groups -> Users. Dodawanie nowego użytkownika odbywa się następująco:


Dodawanie nowego użytkownika

Przydatną funkcją jest zarządzanie hasłami używanymi do logowania się np. do usługi .NET Passport:


Przechowywanie nazw użytkowników i haseł

Ogólnie interfejs jest bardzo przejrzysty i funkcjonalny, ale niekiedy zmiany w jego ustawieniach są wdrażane do działania dość wolno; szczególnie jeśli chodzi o graficzną stronę interfejsu. Najprawdopodobniej zostanie to poprawione w następnych wersjach Windows 2003.

Update : W wersji Enterprise sytuacja wyglądała już lepiej - nie napotkałem większych przestojów.

Następna strona (3) >>

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^