Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Recenzja Windows Longhorn
build 4051 (PDC) (1)


 


Wstęp

Windows Longhorn będzie nowym systemem firmy Microsoft, którego premiera jest przewidziana na połowę roku 2006. Obecnie system znajduje się w fazie alpha. Jeszcze długa droga przed nim, zanim stanie się pełnowartościowym systemem operacyjnym.
Microsoft obecnie koncentruje się na integrowaniu nowych technologii a dopiero później będzie pracować nad nowymi funkcjami. Wersje alpha są na tyle niedoskonałe, że nie można ich używać jako podstawowych systemów na swoich komputerach. Build 4051 (PDC), który będę opisywać, chociaż jest jednym z ważniejszych build’ów to nadal nie zawiera w sobie wszystkich nowych technologii, które spotkamy w ostatecznej wersji systemu. Mowa tutaj o nowym interfejsie o nazwie AERO czy też nakładce na system plików WinFS (obecnie w fazie beta). Wszystkie opisy i oceny będą się tyczyć tylko tej wersji i nie są w żadnym wypadku końcową oceną finalnego produktu. Trudno także dokonać dokładnych opisów nowych funkcji, ponieważ większość z nich nie została jeszcze ukończona.

Instalacja


Instalację systemu rozpocząć możemy z działającego już systemu lub też wystartować instalator z płyty CD. W tej wersji opcja Upgrade została wyłączona, więc nie można dokonać aktualizacji istniejącej już instalacji Longhorn’a. Instalator wygląda dość estetycznie i został bardzo zmodyfikowany w porównaniu do poprzedniej wersji. Jest bardziej funkcjonalny oraz podaje więcej informacji o przebiegu instalacji. Sama instalacja została podzielona na 3 etapy. Pierwszy dotyczy zbierania odpowiednich informacji potrzebnych do zainstalowania systemu.
 

Ekran powitalny

Wprowadzanie klucza produktu

Po wyborze rodzaju instalacji pojawia się ekran podsumowujący dla pierwszej części instalacji. Z poziomu tego ekranu możemy dokonać wyboru, gdzie chcemy instalować system oraz nadać nazwę komputerowi. W obecnej wersji nie można jeszcze korzystać z pozostałych opcji, czyli: tworzenia kont użytkowników, modyfikowania ustawień regionalnych, układu klawiatury oraz strefy czasowej.

Wybór rodzaju instalacji

Ekran podsumowujący

Jeśli zdecydujemy się instalować system w innym miejscu, niż instalator sugeruje, zostaniemy przeniesieni do ekranu wyboru dysku, przypominającego tego z instalatora Windows XP. Nastąpiły tutaj jedynie kosmetyczne zmiany. System możemy instalować na dysku, na którym już istnieje jakiś inny system, wtedy instalator nas o tym powiadomi i napisze, co zrobi z drugim systemem. Zaznaczam, że nie ma najmniejszych problemów z koegzystowaniem Windowsa XP i Longhorna na jednym komputerze.

Wybór partycji dla systemu

Informacja o istniejącej instalacji systemu

System instaluje się w około 20-30 minut, w zależności od szybkości komputera (niektórzy osiągają nawet 15 minut). Po zainstalowaniu system wraz z katalogiem Program Files zajmuje 2,4 GB co jest dość sporym wynikiem jak na świeżo zainstalowany system.

 

Następna >>>


Na podst. : własne doświadczenia z używania systemu Windows codename 'Longhorn', opisy technologii oraz parę zdjęć zaczerpniętych ze strony WinSuperSite
Wersja artykułu : 1.1.0
Ostatnia aktualizacja : 08.12.2005

Chef © 2003

Corrected and checked by : GreGM & Imperator
 

 

 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^