Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Klonowanie Windows XP/2003

 
1. Wstęp...

Często jest tak, że wąskim gardłem systemu jest przestarzały dysk twardy. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się wtedy zakup szybkiego HDD 7200rpm 80-120GB (najlepiej z 8MB Cache). Jak powszechnie wiadomo wiąże się to zazwyczaj z reinstalacją całego systemu Windows 2000/XP/2003, bowiem nie można tu, jak w przypadku Windows 9x/ME, po prostu skopiować całej partycji. Kończy się to nieskończoną pętlą z komunikatem o błędzie klucza aktywacji...

W poniższym artykule znajdziecie rozwiązanie na tę bolączkę. Jeśli masz dobrze skonfigurowany, spersonalizowany i stabilny system, lecz działający nieco w żółwim tempie i nie chcesz stracić jego żadnych ustawień – Sklonuj sobie Windows 2000/XP/2003 w stanie identycznym z tym, z którego korzystasz na zupełnie inny dysk twardy, komputer itp. Cały system i oprogramowanie będzie działało w niezmienionym stanie!

Wszystko czego potrzebujesz to plik Deploy.cab, a konkretniej narzędzie o nazwie SysPrep.exe.

Dostępnych jest kilka scenariuszy klonowania systemu. Ja ograniczę się do dwóch najczęściej wykorzystywanych : zmiany twardego dysku na nowszy (większy i szybszy) oraz do przenoszenia systemu na całkiem inny komputer.
 

2. Tworzenie partycji na nowym dysku twardym

Zakładam, że rozmiar nowego dysku jest taki sam lub większy od starego. Do partycjonowania HDD używamy narzędzia administracyjnego Computer Management->Storage->Disk Management (Zarządzanie komputerem->Magazyn->Zarządzanie dyskami).

Pierwszą partycję (z założenia systemową) na nowym dysku twardym tworzymy o takiej samej wielkości jak na starym (ew. większą).
Klikamy w obszarze nowego dysku Unallocated (Niezaalokowany) prawym przyciskiem myszy i tworzymy partycję New partition (Nowa partycja).
Klikamy Dalej (Next), a następnie wybieramy Primary partition (Partycja podstawowa) i ustawiamy wielkość w MB (najlepiej na taką jak na starym dysku; ew. większą).
Klikamy Dalej i zaznaczamy opcję Do not assign any drive letter or path (Nie przypisuj żadnej litery dysku ani ścieżki).
Przyciskiem Dalej przechodzimy do okna formatowania i nadawania etykiety nowego dysku. Zaznaczamy Format this partition... (Formatuj tą partycję...) Możemy użyć w zasadzie dowolnego systemu plików, wedle upodobań. Najlepiej użyć tego samego, który jest aktualnie w systemie. Ustawiamy więc:

File system (System plików): NTFS / FAT32

Allocation unit size (Wielkość jednostki alokacji) : Default (Domyślna)

Volume label (Etykieta woluminu) : np. SYSTEM_C (w celu łatwej orientacji)

Zaznaczamy również opcję Perform a quick format (Wykonaj szybkie formatowanie).

Klikamy Dalej i potem Zakończ (Finish).

UWAGA : Jeśli wystąpi błąd formatowania (zależy to od systemu) należy przypisać jakąś (najlepiej wybraną domyślnie) literę dysku (klikając prawym -> Zmień literę dysku i ścieżkę), a następnie przeprowadzić jeszcze raz formatowanie, klikając prawym przyciskiem na nowo utworzonej partycji ->Formatuj i wybrać te same parametry, jak uprzednio. Po sformatowaniu należy usunąć literę dysku klikając prawym przyciskiem na partycji -> Zmień literę dysku i ścieżkę -> Usuń.

Rozkład dalszej części dysku (jeśli stary dysk był podzielony na kilka partycji) należy przeprowadzić w analogiczny sposób (tworząc np. 3 kolejne, ale przykładowo 2 razy większe partycje). Po zakończeniu podziału całej dostępnej powierzchni dysku, klikamy na pierwszej partycji nowego dysku prawym przyciskiem -> Make partition as active (Ustaw partycję jako aktywną).
 

Teraz możemy przejść do fazy przygotowywania narzędzi do klonowania.

3. Przygotowywanie odpowiednich narzędzi i systemu

Teraz mamy dwie możliwości – albo mamy dostęp do innego komputera, gdzie będziemy mogli później przekopiować całość danych na nowy dysk twardy, albo posiadamy inny system operacyjny na starym dysku twardym i możemy skorzystać z niego wybierając go z menu bootowania przy starcie komputera. Jeśli nie mamy ani takiej ani takiej możliwości pozostaje nam instalacja drugiego systemu Windows 2000/XP/2003 na innej partycji/dysku obok starego, który chcemy sklonować (oczywiście po procesie klonowania system „pomocniczy” można odinstalować). Po takiej operacji wracamy do poprzedniego systemu i kontynuujemy przygotowania do sklonowania.

Ściągamy z sieci Windows XP Deployment Tools – plik xpsp1deploytools_pl.cab lub bierzemy bezpośrednio z płyty instalacyjnej plik D:\Support\Tools\Deploy.cab.

Najlepiej jednak pobrać najnowszą wersję Windows XP Deployment Tools z sieci – obsługuje ona bowiem Windows XP SP1 oraz system Windows .NET Server.

Skąd wziąć plik Deploy.cab :

dla Windows 2000 : Windows 2000 Deployment Tools (SysPrep 1.0)

dla Windows XP/.NET Server : Windows XP SP1 Deployment Tools (XPSP1DeployTools_PL.cab) lub bezpośrednio z płyty instalacyjnej (SysPrep 1.1)

dla Windows Server 2003 (RTM) : bezpośrednio z płyty instalacyjnej (SysPrep 2.0)
 

Plik Deploy.cab znajduje się na płycie instalacyjnej w folderze D:\Support\Tools\Deploy.cab.

Rozpakowujemy archiwum do utworzonego wcześniej katalogu C:\SysPrep.


Następna strona... >>

  

 

 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^