Centrum informacji o Windows XP/2000/2003/2008/Vista - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Nowości w Internet Explorer 8 (IE8) Beta 2 ...





Wstęp

Internet Explorer 8 w wersji Beta 2 został udostępniony publicznie w edycjach 32- i 64-bitowych dla systemów Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 i Windows Server 2008. W stosunku do IE7 usprawniono interfejs użytkownika, dodano sporo przydatnych funkcji ułatwiających przeglądanie zasobów sieci oraz poprawiono znacznie obsługę standardów WWW. Pojawiło się też wiele ciekawych narzędzi wspierających pracę programistów stron WWW.


Rys. Logo IE8

Interfejs

W IE8 postawiono na kontekst - czyli to co w danej chwili może chcieć zrobić użytkownik (What do you want to do next?). Już pusta strona startowa umożliwia przywrócenie ostatnio przeglądanych zakładek, skorzystanie z akceleratorów czy funkcji prywatnego przeglądania.


Rys. Interfejs i strona startowa IE8

Akceleratory (Accelerators), czyli "przyspieszacze" umożliwiają kontekstowe wykonywanie codziennych czynności takich jak wyszukiwanie, pisanie maili, pisanie postów na blogach, przeglądanie map, tłumaczenie itp. Wystarczy zaznaczyć fragment tekstu na stronie i kliknąć na niebieską strzałkę, która pojawi się w rogu zaznaczenia, aby móc przesłać tekst mailem, skorzystać z wyszukiwarki czy translatora.


Rys. Używanie akceleratorów

Akceleratorami można zarządzać poprzez specjalny panel kontrolny:


Rys.
Zarządzanie dodatkami (akceleratory)

"Kontekstowy" jest także pasek adresu (Smart address bar), który nie tylko podpowiada nazwę domeny (jak w IE6/7), ale także strony z historii czy ulubionych. Funkcja ta wzorowana była na przeglądarce Firefox 3.0, jednak w IE8 pasek adresu wydaje się być bardziej "inteligentny", przemyślany i funkcjonalny (choć w wersji Beta zdarzają mu się chwilowe przestoje). Podpowiedzi podzielono na kategorie (sugestie autouzupełniania, wpisy z historii przeglądania, strony z ulubionych, wpisy z feedów), które można rozwijać uzyskując dalsze podpowiedzi.


Rys. Inteligentny pasek adresu

Inną ciekawą funkcją są Web slices, czyli tzw. "wycinki sieci Web", które umożliwiają śledzenie zmian we fragmentach specjalnie przygotowanych witryn WWW. Fragment taki oznaczany jest w kodzie HTML specjalnymi klasami i po najechaniu myszką podświetlany, zaś w lewym górnym rogu pojawia się zielona ikonka oznaczająca Web slice. Po zapisaniu się na monitorowanie (można modyfikować interwał śledzenia zmian), w momencie zmiany zawartości oznaczonego fragmentu strony na pasku Favorites Bar nazwa witryny podświetla się lub odgrywany jest dźwięk.


Rys. Web slice - dodawanie


Rys. Web slice - przykład z serwisu aukcyjnego


Rys. Specjalny Web slice - Sugerowane witryny

Rozwinięty został także mechanizm szybkiego wyszukiwania (Quick search), który podpowiada teraz wyrazy/frazy, które chcemy wyszukać po wpisaniu kilku pierwszych liter, a dla serwisów obsługujących podpowiedzi wyszukiwania wyświetla krótkie opisy, a nawet obrazki:


Rys. Podpowiedzi w okienku szybkiego wyszukiwania

Kolejną przydatną funkcją jest grupowanie (kolorowanie) stron otwartych z danych zakładek. Przykładowo wyszukujemy słowo "xp" w wyszukiwarce i otwieramy wybrane wyniki wyszukiwania w nowych zakładkach. Zakładki otwarte w ten sposób uzyskują określony kolor (1), który ułatwia znalezienie później wśród tabów stron o podobnej tematyce.


Rys. Grupowanie (kolorowanie) zakładek

Z nowości w IE8 warto też wymienić mechanizm inline-search (obecny już od dawna w Firefoxie oraz w IE7 z dodatkiem IE7Pro), który umożliwia sprawniejsze wyszukiwanie poprzez uproszczoną nawigację po trafieniach i dodatkowe podświetlanie słów na stronie.


Rys. Inline-search

Bezpieczeństwo

Przydatną funkcją jest bez wątpienia tzw. prywatne przeglądanie (InPrivate browsing), które otwiera nowe okno IE blokując zapisywanie danych o przeglądanych w nim stronach włączając w to m.in. ciasteczka (cookies), pliki tymczasowe, historię itp. Aby wyłączyć sesję prywatną należy zamknąć okno oznaczone przez InPrivate w pasku adresu.


Rys. Prywatne przeglądanie

Kolejną funkcją zwiększającą bezpieczeństwo jest podświetlanie nazwy domeny w pasku adresu. Hackerzy często wykorzystują naiwność ludzi tworząc subdomeny podobne np. do popularnych nazw domen bankowych i wysyłają mail z linkiem do użytkowników, aby wyłudzić w ten sposób login/hasło. IE8 wyróżnia faktyczną nazwę domeny, a pozostałą część wyświetla jaśniejszym tekstem. Użytkownik może dzięki temu zorientować się, że przegląda inną stronę niż zamierzał:


Rys. Podświetlanie nazwy domeny

Usprawniono także mechanizm Phishing Filter, który otrzymał teraz nową nazwę - SmartScreen filter. Jego działanie polega na sprawdzaniu czy odwiedzana witryna nie jest podejrzana, to znaczy czy nie znajduje się na tzw. "czarnej liście". Przy ustalaniu czy strona nie próbuje oszukać użytkownika wykorzystywane są też zaawansowane algorytmy heurystyczne. Użytkownik może również samemu zgłosić podejrzaną witrynę do analizy za pomocą specjalnej strony:


Rys.
Zgłaszanie podejrzanej strony WWW

Narzędzia

Wraz z IE8 dostarczane są niezwykle przydatne narzędzia dla developerów umożliwiające analizę modelu DOM, styli CSS, walidację stron oraz debugowanie skryptów. Zintegrowane wyszukiwanie i podświetlanie tekstu znacznie upraszcza dotarcie do odpowiedniego miejsca w złożonych dokumentach HTML.


Rys. Developer Tools - drzewo dokumentu HTML

Zmiany w kodzie HTML odzwierciedlane są (po zatwierdzeniu) bezpośrednio w oknie przeglądarki. Można także w locie przełączać tryb renderowania strony - Quirks/IE7/IE8.


Rys.
Zmiany w kodzie HTML aplikowane i wyświetlane "w locie"

Zintegrowany debugger skryptów umożliwia stawianie breakpointów, przeglądanie wartości zmiennych, podgląd stosu itp.


Rys.
Zintegrowany debugger skryptów

Dostępny jest także profiler, który pozwala na znalezienie wąskich gardeł na naszej stronie:


Rys.
Profiler - podgląd funkcji

 

Stabilność

Jeśli chodzi o stabilność to wersja Beta 2 jest stosunkowo stabilna, aczkolwiek zdarzają się problemy z niektórymi stronami WWW (powodują 100% zużycie procesora) oraz dodatkami (np. z Developer Tools). Najważniejszą zmianą było jednak wprowadzenie nowej architektury - LCIE (Loosely-Coupled Internet Explorer), która izoluje poszczególne zakładki od siebie dając zwiększoną niezawodność i bezpieczeństwo. W momencie zawieszenia się jednej z przeglądanych stron, zamykana jest tylko dana zakładka, a nie cała przeglądarka jak w IE7. W IE8 każda zakładka działa w obrębie osobnego procesu (stąd wiele instancji iexplore.exe w Menadżerze zadań).

Obsługa standardów, kompatybilność

W IE8 znacznie poprawiono obsługę standardów. Główne zmiany to m.in.:

- zgodność z CSS 2.1,
- poprawiony DOM,
- obsługa Data URI,
- poprawiona obsługa przestrzeni nazw,
- poprawiona obsługa HTML4,
- zgodność z Acid2 Test.

Dla developerów dostępne są także nowe rozszerzenia ułatawiające tworzenie zaawansowanych aplikacji webowych:

- nawigacja AJAX,
- DOM Storage,
- zdarzenia informujące o połączeniu,
- Selectors API,
- poprawione drukowanie,
- XDR (Cross Domain Requests),
- XDM (Cross Document Messaging),
- JavaScript Object Notation (JSON) Sanitization.

Internet Explorer 8 chcąc być zgodnym z najnowszymi standardami i nie tracić popularności musi zapewnić poprawne renderowanie starszych stron, które tworzone były "pod" IE5/6. Ponieważ wiele stron WWW jest jeszcze niezgodnych z obowiązującymi standardami W3C, wprowadzono 3 tryby renderowania: Quirks, IE7 i IE8. Tryb działania dobierany jest automatycznie, na podstawie znaczników na stronie WWW lub ręcznie - gdy dana witryna nie działa/nie wyświetla się poprawnie można włączyć tryb kompatybilności naciskając odpowiedni przycisk w pasku adresu. Przełączenie następuje "w locie" bez konieczności restartu przeglądarki (tak było w IE8 Beta 1):


Rys.
Tryb kompatybilności

Listę stron wyświetlanych w trybie kompatybilności można oczywiście modyfikować w ustawieniach:


Rys.
Tryb kompatybilności - ustawienia

 

Podsumowanie

W obecnej wersji (Beta 2) przeglądarka Internet Explorer 8 prezentuje kilka nowych ciekawych rozwiązań (akceleratory, prywatne przeglądanie, kolorowanie tabów), jednocześnie starając się gonić głównego konkurenta - Firefoxa (inline-search, inteligentny pasek adresu). Dla developerów dostarczono zestaw świetnych narzędzi, które zaoszczędzą sporo czasu podczas tworzenia i debugowania zaawansowanych stron WWW. Poprawiono także architekturę samej przeglądarki, a tym samym bezpieczeństwo i stabilność. Dodatkowym atutem jest przejrzysty kontekstowy interfejs, który faktycznie usprawnia codzienne czynności.
Podstawową niedogodnością dalej pozostaje brak zintegrowanego menadżera pobierania (FF od dawna go posiada..), ale rekompensuje to dodatek IE7Pro.
Osobiście używam przeglądarki IE8 Beta 2 na co dzień i jestem z niej ogólnie bardzo zadowolony poza faktem, że niektóre witryny trzeba ręcznie przełączać w tryb kompatybilności, żeby wyświetlały się/działały poprawnie. Teraz czas na programistów stron WWW, aby uaktualnili swój kod HTML/XHTML...


Internet Explorer 8: Download >>

Internet Explorer 8: Technology Overview for Enterprise and IT Pros >>

Internet Explorer 8: Technology Overview for Developers >>

Strona główna serwisu XP.net.pl >>


Na podst. : materiałów dostępnych na witrynie www.microsoft.com oraz własnych doświadczeń z używania IE8 Beta 2
Wersja artykułu : 1.5
Ostatnia aktualizacja : 06.10.2008
Wydanie oryginalne: wersja 1.0 (05.10.2005)

Autor : GreGM © 2008
Dodane przez : GreGM © 2008

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2008 ^Do góry^