Centrum informacji o Windows XP/2000/2003/Vista - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 
Windows Vista a wydajność
Wstęp

Wszyscy wokoło narzekają na niską wydajność systemu Windows Vista. W istocie, na tym samym (starszym) sprzęcie Vista będzie w większości zadań wolniejsza od Windows XP. Natomiast nowe komputery radzą sobie z Vistą bez problemu pod warunkiem, że są wyposażone w co najmniej 1.5GB pamięci RAM. Jeśli nie są to należy po prostu pamięć dokupić. Koszt dodatkowej kości 1GB (DDR2) to wydatek rzędu ~50-60 PLN - nie jest to dużo a różnica w działaniu znaczna. Dla zaawansowanych użytkowników, którzy uruchamiają wiele pamięciożernych programów polecam natomiast dokupienie kości 2GB, która kosztuje ~110-120 PLN. Da to wówczas pokaźną ilość pamięci RAM (3GB).

Optymalizacje

Z moich doświadczeń wynika, że system Windows Vista na komputerach stacjonarnych i przenośnych wyposażonych w 2-3GB pamięci RAM po zainstalowaniu dodatku Service Pack 1 i wszystkich aktualizacji, działa bardzo płynnie.

Bardzo dobrą wydajność uzyskuje się usypiając (ew.hibernując) komputer zamiast jego wyłączania, gdyż system najpotrzebniejsze elementy ma cały czas załadowane do pamięci. Dla komputerów stacjonarnych warto rozważyć tryb uśpienia hybrydowego. Szybszy jest wówczas start systemu i krótszy czas oczekiwania na pełną gotowość, a w razie awarii zasilania system załaduje stan z dysku twardego. Ustawienia te można zmienić w Panelu Sterowania w Opcjach Zasilania (Control Panel->Power Options).

Jeśli mamy problemy z wydajnością interfejsu Aero można przełączyć się w tryb Podstawowy Windows Vista lub Standardowy Windows - prawy przycisk myszy na Pulpicie->Personalizuj->Kolor i wygląd okien->Otwórz klasyczne właściwości wyglądu...->wybrać odpowiedni schemat kolorów (Personalize->Windows Color and Appearance->Open classic appearance properties...). Warto też zainstalować nowe sterowniki do karty graficznej, które można znaleźć na witrynie producenta (nVidia, ATi) lub poprzez Windows Update.

Jeśli "zmorą" komputera pracującego pod kontrolką systemu Windows Vista nie jest ani RAM (bo jest go 2-3GB), ani interfejs Aero (bo jest nowoczesna karta graficzna 3D i aktualne sterowniki), a ciągła praca dysku twardego, to należy rozważyć wyłączenie technologii ładowania wstępnego do pamięci (Superfetch) oraz ograniczyć usługę indeksowania (Indexing service). Warto także od czasu do czasu wykonać ręczną defragmentację partycji systemowej - Komputer->C:->prawy->Właściwości->Narzędzia->Defragmentuj...->Defragmentuj teraz (Computer->C:->Properties->Tools->Deragment now...->Defragment now).

W celu wyłączenia technologii Superfetch należy uruchomić konsolę Usługi poprzez Start[->Uruchom]->services.msc (Start[->Run]->services.msc), znaleźć na liście usługę Wstępne ładowanie do pamięci->prawy->Właściwości->Zatrzymaj, Typ uruchomienia->Wyłączony->OK (Superfetch->Properties->Stop, Startup type->Disabled->OK).

W celu wyłączenia usługi indeksowania dla wybranych lokalizcji należy wybrać Panel sterowania->Opcje indeksowania->Modyfikuj->Pokaż wszystkie lokalizacje (Control Panel->Indexing options->Modify->Show all locations) i z górnego drzewka katalogów odznaczyć lokalizacje, które nie mają być indeksowane (np. C:\Users albo C:\Users\<nazwa>\Documents).
W celu całkowitego wyłączenia usługi indeksowania należy postępować analogicznie jak dla usługi Superfetch, przy czym z listy należy wybrać usługę Usługa wyszukiwania systemu Windows (Windows Search).
 

Podsumowanie

System Windows Vista po odpowiedniej modernizacji komputera (niekoniecznie bardzo kosztownej) oraz dostrojeniu może być równie wydajny, jeśli nie wydajniejszy, od swojego poprzednika. 


Artykuł: Windows Vista ReadyBoost @ Technet >>

Forum XP  : Subforum Windows Vista >>

Windows Vista SP1 @ XP.net.pl >>

Windows Vista @ XP.net.pl >>

Strona główna serwisu XP.net.pl >>


Na podst. : własnych testów/doświadczeń oraz informacji zawartych na innych stronach
Wersja artykułu : 1.5
Ostatnia aktualizacja :
Wydanie oryginalne: wersja 1.0 (26.01.2008)

Autor : GreGM © 2008
Dodane przez : GreGM © 2008

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2008 ^Do góry^