Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Sieć w Windows XP RC2 

Nowe Windows zainstalowałem na komputerze podpiętym do sieci składającej się z 21 komputerów (kafejka internetowa).
Karta sieciowa Compex Ready Link Express 10/100 została (tak jak cały sprzęt w moim kompie) automatycznie zainstalowana i skonfigurowana poprawnie.
Pierwszym programem, który instalowałem był oczywiście Winamp, leżący na jednym z podłączonych komputerów. Po odnalezieniu ikonki "My network places" (siedzi w menu start) oto co zobaczyłem:

O zgrozo! System wyświetla od razu wszystkie udostępnione dyski/katalogi! W tym bałaganie miałem naprawdę duży problem z odnalezieniem odpowiedniego pliku. Gdy już mi się udało, zauważyłem pierwszą dobrą zmianę w stosunku do Windows 2000: Na komputery z zainstalowanym systemem Windows 9x wchodzi się znacznie szybciej niż miało to miejsce w W2K, gdzie nieraz trzeba było czekać kilka(naście) sekund na wyświetlenie udostępnionego dysku. Pod XP wszystko działa "normalnie" czyli nie trzeba w ogóle czekać.
Wracając do sposobu wyświetlania dysków: Dopiero po chwili zauważyłem opcję "View workgroup computers", po której wybraniu wszystko wróciło do normy i zaczęło wyglądać tak:

I wszystko działało pięknie, do momentu, gdy kumpel poprosił mnie o udostępnienie mu moich plików MP3....
Jak zawsze prawy klik na katalog, opcja "Sharing and security" i znowu zaskoczenie i chwila zastanowienia co z tym fantem zrobić:

Jednym ze sposobów udostępnienia katalogów jest utworzenie do nich skrótu w "Shared documents" (znajdują się w "moim komputerze"),drugim - standardowe zaznaczenie odpowiedniej opcji we właściwościach katalogu (z niej skorzystałem). Nie odnalazłem opcji pozwalającej na udostępnianie katalogów na hasło, pewnie gdzieś siedzi, ale w Windows XP pracuję dopiero dwa dni i jeszcze wszystkiego nie "wykopałem".

W międzyczasie spotkałem się z kolejnym problemem:
Jeśli na komputerze X zostanie udostępniony dysk na hasło inne niż wprowadzane przy starcie systemu, to przy próbie wejścia otrzymuję komunikat "attempt to access invalid address" zamiast zapytania o użytkownika i hasło. Tego problemu też jeszcze nie rozgryzłem.

BTW: Komputer z XP wygląda w sieci tak:

Po doprowadzeniu wszystkiego do działania, zacząłem grzebać w ustawieniach sieci (znalazłem w panelu sterowania). Tu już było w miarę podobnie do Windows 2000, nowości które znalazłem to "QoS Packet Sheduler", którego opis zacytuje "Quality of Service Packet Sheduler. This component provides network traffic control, including rate-of-flow and priorization services". Czyli po naszemu "coś co powinno przyspieszyć działanie sieci" :-)).
We właściwościach połączenia znalazłem także zakładkę "advanced" pozwalającą skonfigurować firewall'a.

Reszta ustawień jest identyczna jak w Windows 2000.

Na koniec dodam, że system nie miał problemów z zalogowaniem się i zawsze od razu dostępne były wszystkie komputery. Szybkość działania także nie odbiega znacząco od Windows 2000 (oprócz wymienionej pracy na stanowiskach z Windows 9x).

PS. W finalnej wersji zniknął problem z uzyskaniem dostępu do hasłowanych katalogów. System po prostu pyta się o hasło.

I jeszcze sprzęt, na którym testowałem:
System Windows XP RC2
AMD Duron 800
ECS K7VMA (zintegrowana grafika)
256MB RAM
HDD 30GB 7200rpm
Samsung 755DF 17" 1280x1024
(Reszta standardowa)
(później dołożyłem GeForce 2MX 200 32MB)

Na w/w konfiguracji sprzętowej system działał szybko i stabilnie (grałem z siedmoma kumplami w Couterstrike'a całą noc). BSOD'a jeszcze nie widziałem.

Czadzik © 2001

Michal.Czerniak@perfopol.com.pl
Kawiarenka Internetowa "U Czadzika"
ul. Staszica 17, Starachowice

/Checked by GreGM/

 

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^