Centrum informacji o Windows XP/2000/2003/2008/Vista/7 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Nowości w Internet Explorer 9 (IE9)

Wstęp

Internet Explorer 9 został udostępniony publicznie 15. września br. w wersji Beta w edycjach 32- i 64-bitowych dla systemów Windows Windows Vista, Windows Server 2008/R2 oraz Windows 7. Warto zaznaczyć, że przeglądarka nie będzie dostępna dla systemu Windows XP.

IE9 to przełomowa wersja przeglądarki ze stajni Microsoft od wielu lat. Interfejs graficzny został doszlifowany, wydajność stoi na topowym poziomie, do tego jeszcze b.wysoka zgodność z najnowszymi standardami W3C i IE może wreszcie konkurować jak równy z równym z Firefoxem, Operą czy Chrome.


Rys. Logo IE9

Interfejs

Internet Explorer 9 to przede wszystkim minimalistyczny interfejs użytkownika. W jednym wierszu znalazły się przyciski Wstecz i Wprzód, wielofunkcyjny pasek adresu z osadzonymi przyciskami Odśwież i Zatrzymaj, lista zakładek oraz niewielkie przyciski: Strona domowa, Ulubione/Historia/Feedy i Narzędzia (w postaci menu).


Rys. IE9 - minimalistyczny interfejs użytkownika

Dodatkowo (po uaktywnieniu) w kolejnym wierszu dostępne są Pasek ulubionych oraz Pasek komend (znane dobrze z IE8). Paski te można oczywiście personalizować. Domyślnie niewidoczny jest też Pasek stanu.


Rys. Spersonalizowany interfejs użytkownika

Całkowicie zmieniono podejście do notyfikacji, który pojawiają się teraz w trybie overlay na samym dole okna przeglądarki, nie zaburzając w ten sposób wysokości strony podczas wyświetlania.

 
Rys. Pasek notyfikacji w dolnej części okna

Z interfejsu zniknęło okienko szybkiego wyszukiwania (w wyszukiwarkach takich jak Google czy Bing) na rzecz integracji z paskiem adresu. Dowolną frazę można wyszukać wpisując ją bezpośrednio w pasku adresu (zamiast adresu URL). Opcjonalnie można też poprzedzić frazę znakiem zapytania (?), jeśli chcemy wyszukać w domyślnej wyszukiwarce np. słowo "www" (zamiast przechodzić na pierwszą stronę WWW na liście sugerowanych witryn).


Rys. Wielofunkcyjny pasek adresu (adresy URL i wyszukiwanie w jednym)

IE9 bezboleśnie integruje się z systemem Windows 7 wykorzystując listy szybkiego dostępu, integrację z paskiem zadań czy Aero Snap (możliwość "wypinania" zakładek i dokowania ich do boków ekranu).
Jedną z ciekawych funkcji wprowadzonych w IE9 są ikony notyfikacyjne na pasku zadań informujące o zdarzeniach na przeglądanych stronach (np. ilość nowych wiadomości w skrzynce odbiorczej Hotmail).

 
Rys. Notyfikacje z przeglądarki na pasku zadań Windows 7

W IE9 zmieniono też kartę, która pojawia się jako pusta po otwarciu nowej zakładki. W IE8 była to lista ostatnio zamkniętych stron WWW, zaś teraz są to najczęściej odwiedzane strony w postaci miniaturowych okienek z ikonami. Ostatnio zamknięte strony dostępne są w postaci rozwijanego menu umieszczonego w dolnej części karty.

 
Rys. Nowa pusta zakładka, czyli strona about:tabs

Wydajność

IE9 zapewnia znacznie wyższą wydajność podczas przeglądania stron WWW w porównaniu do poprzednich wersji IE dzięki czterem nowym cechom:

1. Nowy silnik Javascript o kodowej nazwie "Chakra".
2. Sprzętowe wspomaganie wyświetlania stron przez kartę graficzną (GPU).
3. Wbudowane monitorowanie wydajności dodatków.
4. Zoptymalizowane wykorzystanie pamięci.

Nowy silnik Javascript - "Chakra" stara się w pełni wykorzystać moc procesorów wielordzeniowych kompilując kod w tle, a interpretując go tylko na początku przeglądania danej strony (do czasu automatycznego przełączenia na znacznie szybszą wersję skompilowaną). Obecnie w benchmarku WebKit SunSpider tylko silniki JS przeglądarek Opera i Chrome wyprzedzają Chakrę (o ok.20%).

 

Firefox 4.0 Pre-Release Beta2 415 ms
Safari 5.0 328 ms
IE9 Beta 322 ms
Opera 10.6.1 246 ms
Chrome 7Nightly (7.0.503.0) 245 ms

Rys. / Tab. Wyniki testu WebKit SunSpider JS Benchmark

Sprzętowe wspomaganie wyświetlania stron przez GPU wykorzystuje technologie DirectX, Direct2D i DirectWrite. Odciąża dzięki temu procesor szczególnie podczas renderowania video (HTML5) czy zaawansowanej grafiki SVG.

 
Rys. Sprzętowe wspomaganie wyświetlania grafiki i video

IE9 posiada zintegrowane narzędzie do badania wydajności dodatków (add-ons). Jeśli całkowity czas ładowania dodatków przekroczy 0.2 sekundy (domyślnie), pojawia się notyfikacja w postaci okna umożliwiającego wyłączenie dodatków najbardziej spowalniających pracę przeglądarki.

 
Rys. Wyłączanie dodatków powodujących opóźnienia

Wykorzystanie pamięci w IE9 zostało zoptymalizowane i może być niższe nawet o 50% dla najbardziej złożonych stron WWW.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w IE9 stoi na wysokim poziomie dzięki następującym cechom (obecnym już w większości w IE8):

1. SmartScreen Filter - filtrowanie adresów URL oraz pobieranych plików.
2. InPrivate Browsing - przeglądanie sieci bez zapisywania historii, plików tymczasowych, bez obsługi ciasteczek, zapamiętywania haseł czy danych na formularzach.
3. InPrivate Filtering - ochrona przed śledzeniem aktywności użytkownika przez witryny WWW.
4. Ochrona przed atakami typu Cross-site scripting.
5. Podświetlanie nazwy domeny.

Narzędzia

Całkowitą nowością w IE9 jest zintegrowany manager pobierania (download manager) - cecha, która była wymieniana zawsze w TOP10 brakujących funkcji przeglądarki IE. Manager umożliwia oprócz samego pobierania w tle m.in.: przeszukiwanie pobranych/pobieranych plików po nazwach, uruchomienie instalatora/pobranego programu (Uruchom) czy otwarcie dokumentu w domyślnej (Otwórz) lub innej wybranej aplikacji (Otwórz za pomocą). Natychmiast po pobraniu plik jest skanowany za pomocą programu antywirusowego, weryfikowany przez usługę WinTrust, a także sprawdzany w bazie potencjalnie groźnych plików. Jeśli którakolwiek z walidacji nie powiedzie się, wyświetlane jest stosowne ostrzeżenie przed otwarciem pobranej zawartości.

 
Rys. Manager pobierania

Dla developerów pod klawiszem F12 dostępny jest zestaw narzędzi pomocniczych, który został nieco usprawniony w stosunku do IE8.

Stabilność

Przeglądarka IE9 w wersji Beta jest wystarczająco stabilna do codziennego użytkowania, choć czasami zdarza się chwilowy brak reakcji po kliknięciu na linku czy też nie zawsze w pełni załadowana strona. Zawieszenia nie występują prawie wcale, a jeśli już to na pojedynczych witrynach (i to zazwyczaj przez plug-iny).
Całą przeglądarkę trudno zawiesić, bowiem już w IE8 wprowadzono architekturę LCIE (Loosely-Coupled Internet Explorer), która izoluje poszczególne zakładki od siebie dając zwiększoną niezawodność i bezpieczeństwo. Każda zakładka działa w obrębie osobnego procesu (stąd wiele instancji iexplore.exe w Menadżerze zadań). IE9 jako uzupełnienie tej cechy wprowadza funkcję przywracania po zawieszeniu (hang recovery), która umożliwia kontynuowanie przeglądania pozostałych zakładek po zawieszeniu się jednej ze stron.

Obsługa standardów, kompatybilność

W IE9 postawiono na obsługę nowoczesnych standardów webowych. Wcześniej był to bowiem główny zarzut wobec Internet Explorera - brak lub niepełna obsługa standardów W3C.

Najnowsze obsługiwane w IE9 standardy to m.in.:
- HTML5,- DOM Level 2 i Level 3,
- SVG,
- CSS3,
- ECMAScript 5,
- Web Open Font Formats,
- ICC Color Profiles.

IE9 chcąc być zgodnym z najnowszymi standardami, a nie tracąc przy tym na popularności, musi zapewnić poprawne renderowanie starszych stron, które tworzone były dla poprzednich wersji IE. W dalszym ciągu wiele stron WWW nie jest zgodnych ze standardami W3C. Udostępniono więc tryb kompatybilności zachowujący się analogicznie jak w IE8.

Podsumowanie

Internet Explorer 9 stanowi krok milowy w przeglądarkach od firmy Microsoft, doganiając obecnych liderów w tej dziedzinie jak Firefox, Opera czy Chrome, a momentami nawet ich prześcigając. Do głównych zalet należy zaliczyć bardzo wysoką wydajność, sprzętowe wspomaganie przez GPU oraz obsługę standardów stojącą na światowym poziomie. IE9 doczekało się też tak długo nieobecnego managera pobierania.
Całość prezentuje się obiecująco, więc pozostaje czekać na premierę wersji finalnej. Jako rekomendacje warto dodać, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni dostępności IE9 Beta zostało pobrane ponad 6 milionów razy.


Internet Explorer 9 Beta dla Windows 7: Download >>

Internet Explorer 9 Beta dla Windows Vista: Download >>

Internet Explorer 9: Test drive >>

Internet Explorer 9: Product guide >>

Internet Explorer 9: Guide for Developers >>

Strona główna serwisu P.net.pl >>


Na podst. : materiałów dostępnych na witrynie www.microsoft.com oraz własnych doświadczeń z używania IE9
Wersja artykułu : 1.1
Ostatnia aktualizacja : 03.10.2010
Wydanie oryginalne: wersja 1.0 (25.09.2010)

Autor : GreGM © 2010
Dodane przez : GreGM © 2010

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2010 ^Do góry^