Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Przegląd Windows XP Service Pack 1


 


Wstęp

Microsoft sprzedał 17 milionów kopii Windows XP w trzech pierwszych miesiącach sprzedaży, a potem 32 miliony przez 6 miesięcy. Sprawia to, że Windows XP jest najszybciej sprzedającą się wersją Okienek. "Ludzie chcą XP", mówi Sullivan, Microsoft Product Manager, "a producenci komputerów odpowiadają i coraz żwawiej oferują swoje maszyny z preinstalowaną wersją najnowszych Okienek. 

Co nowego w Windows XP SP1 ?

Windows XP Service Pack 1 skupia się na trzech rzeczach:

  > Rozszerzona ochrona, stabilność, niezawodność i kompatybilność – zawiera więc wszystkie poprawki zabezpieczeń, hotfix’y i aktualizacje kompatybilności wypuszczone po premierze Windows XP oraz nową wersję Messenger’a oznaczoną numerkiem 4.7.

  >> Zgodność z nowymi technologiami – wsparcie dla technologii USB 2.0, opcjonalnie platforma .NET Framework, obsługa ‘Tablet PCs’, technologii ‘Freestyle’ oraz ‘Mira’.

SP1 nie będzie jednak zawierał sam w sobie tych technologii, gdyż zwiększyłoby to znacząco jego objętość. Partia kodu odpowiedzialna za kontrolę ‘Tablet PCs’, ‘Freestyle’/ ‘Myra’ zostanie dostarczona przez producentów sprzętu.
Także obsługa .NET Framework będzie opcjonalna, choć jak mówi Sullivan, w przyszłości wszystkie aplikacje systemu Windows będą jej wymagały.

  >>> Zgodność z obowiązującym prawem – pojawią się nowe komponenty interfejsu użytkownika (UI), zawierające opcję ‘Configure Program Defaults’ (‘Konfiguruj domyślne ustawienia aplikacji’).
 

Microsoft został zmuszony przez amerykańskie prawo do udostępnienia użytkownikom w systemie Windows XP listy aplikacji Microsoft’u i innych firm, z której bezpośrednio można będzie włączyć/wyłączyć do nich dostęp. Warto zwrócić uwagę na to, że Microsoft nie został zmuszony do całkowitego usunięcia swoich produktów tylko do ukrycia ich przed użytkownikiem. Znaczy to, że zostaną usunięte tylko skróty i ikony, zaś same aplikacje pozostaną w systemie. Jednak niektóre aplikacje z listy np. Windows Movie Maker czy MSN Explorer będą całkowicie usuwalne.

Do ‘Menu Start’ i zakładki ‘Dodaj usuń/programy’ dodany zostanie aplet ‘Set Program Access and Defaults’ (‘Ustaw dostęp do programów i ustawienia domyślne’), który umożliwi użytkownikom ukrycie dostępu do Internet Explorer, Outlook Express, Windows Media Player, Windows Messenger czy Java Virtual Machine.

Dostępne będą następujące typy konfiguracji:

  • Computer manufacturer’ (‘Producent komputera’) –konfiguracja ustawiona przez producenta (dostawcę) komputera, który posiadasz. Przykładowo komputer firmy Dell będzie domyślnie używał odtwarzacza RealONE oraz przeglądarki AOL, zaś IE i Windows Media Player zostaną ukryte.

  • Microsoft Windows’ – ta opcja ustawia za domyślne wszystkie aplikacje dostarczone przez Microsoft. Produkty innych firm zostają ukryte.

  • Non-Microsoft’ (‘Nie-Microsoft’) - wszystkie aplikacje dostarczone przez Microsoft zostaną ukryte.

  • Custom’ (‘Własna’) – własne ustawienia użytkownika, odpowiadające jego preferencjom.

Obsługa powyższej funkcji przez oprogramowanie firm trzecich wymaga oczywiście niewielkich zmian w kodzie programu, jednak jak zapewnił Sullivan, producenci oprogramowania zostali już zawiadomieni i powinni wypuścić uaktualnione wersje swoich aplikacji przed premierą Windows XP SP1.

Wracając jednak do kontrowersyjnego aspektu ukrywania aplikacji, nasuwa się pytanie: Dlaczego nie mogą one zostać po prostu usunięte z systemu? Sullivan odpowiada, że stanowią integralną część systemu Windows, a poprawne działanie wielu programów zależy bezpośrednio od oferowanych przez nie usług (ang. services). W związku z tym mogłyby wystąpić liczne komplikacje [a po co, skoro użytkownicy chcą mieć funkcjonalny i użyteczny system].

Zmiany objęły również Windows Product Activation (WPA). Nikt, kto używa pirackiego klucza aktywacyjnego nie będzie w stanie dokonać aktualizacji do wersji SP1 ani przyszłych aktualizacji poprzez witrynę Windows Update, powiedział Sullivan.
Dodano także trzydniowy okres, umożliwiający instalację Windows XP z tym samym kluczem aktywacyjnym na dwóch różnych maszynach, co ma ułatwić użytkownikom instalację XP na nowych komputerach.
 

Plany wdrożenia Windows XP SP1

XP SP1 osiągnie status Beta za kilka tygodni. RC (Release Candidate) spodziewany jest w lecie, zaś RTM (Release To Manufacturing) pomiędzy lipcem a wrześniem br.

Service Pack 1 dla Windows XP będzie dostępny do pobrania z witryny Microsoftu oraz jako płatna płyta instalacyjna (wliczony jedynie koszt produkcji i wysyłki). Od października wszystkie kopie Windows XP z półek sklepowych będą zaktualizowane do wersji SP1, a tym samym staną się wersję złotą (Gold Version).

Czy Microsoft dotrzyma powyższych, jeszcze całkiem ogólnikowych terminów ? Przekonamy się  już niedługo.


Na podst. : Windows XP SP1 Preview ze strony WinSuperSite
Wersja artykułu : 1.0
Ostatnia aktualizacja : 28.05.2002

GreGM © 2002

 

 

 
 
All rights reserved. WinXP.com.pl © 2003 ^Do góry^