Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Windows (XP) Product Activation 

Windows Product Activation (WPA) to zabezpieczenie Microsoftu użyte w Windows XP w celu walki z piratami. Całość funkcjonowania oparta jest na początkowej aktywacji produktu (w przeciągu 14 dni lub miesiąca, zależnie od wersji systemu), a następnie regularnym sprawdzaniu konfiguracji sprzętu komputera, na którym zainstalowany jest Windows XP i zapisywaniu zmian do pliku bazy danych wpa.dbl, znajdującego się w katalogu %systemroot%/system32. A oto lista podzespołów (i numerów ID), które są monitorowane (do bazy danych WPA zapisywane są ich reprezentacje liczbowe):

1. numer seryjny wolumenu systemowego
2. adres MAC karty sieciowej
3. napęd CD-ROM/DVD-ROM
4. karta graficzna
5. numer seryjny procesora
6. dysk twardy
7. kontroler SCSI
8. kontroler IDE
9. model procesora
10. ilość pamięci RAM

W typowym komputerze stacjonarnym, jeśli od czasu aktywacji więcej niż trzy z ww. dziesięciu sprawdzanych urządzeń zmieni swoje ID, konieczna jest reaktywacja systemu. Np. jeśli zmienimy napęd DVD, kartę graficzną i pamięć RAM to nie będziemy musieli dzwonić do Microsoftu w celu uzyskania nowego kodu. Ale zmienimy do tego jeszcze dysk twardy i klapa...
Jeśli z kolei dokonamy kompletnej reinstalacji Windows XP, informacja ulegnie zniszczeniu i będziemy musieli dokonać ponownej aktywacji, mimo iż nie zmienialiśmy konfiguracji naszego PCeta.

W komputerze typu 'notebook', który posiada stację dokującą, sprawdzanych jest siedem urządzeń. Nie są sprawdzane kontrolery SCSI i IDE oraz karta graficzna. Jednak i tu tylko trzy z siedmiu urządzeń mogą się zmienić bez konieczności ponownej aktywacji Windows XP.

Po ostatnich protestach przeciwko WPA Microsoft zamierza wprowadzić zmiany w finalnej wersji produktu, która będzie najprawdopodobniej zezwalała na 4 zmiany w konfiguracji przed koniecznością reaktywacji. Nie wiadomo jeszcze dokładnie w jakim przedziale czasowym.
Jak powiedział Allen Nieman (menadżer techniczny Windows XP), jeśli czas od początkowej aktywacji systemu po jakim dokonamy zmian urządzeń nie będzie krótszy niż 120 dni (~4 miesiące), wtedy WPA dokona automatycznej reaktywacji przez Internet. W przeciwnym wypadku ponowna aktywacja będzie konieczna telefonicznie.

Zobaczymy czy Microsoftowi uda się przechytrzyć piratów i crackerów. Obserwując to, co dzieje się teraz w sieci śmiem wątpić w powodzenie WPA, ale zobaczymy...

GreGM© 2001

 

 

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^