Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Recenzja Windows XP Final (5)




Własne doświadczania

Początkowo nie mogłem przyzwyczaić się do zmian interfejsu, ale po włączeniu "normalnego" Menu Start i Control Panel wszystko było OK, a uroku dodawał LUNA XP Blue!

Do tej pory nie zobaczyłem ani jednego Blue Screen'a (BSoD). Ani przy graniu w Quake'a 3, ani w 3DMark 2001, ani w testach Sandra 2001. Do nagrywania używam Nero Burning Rom 5.5, ponieważ mam złe doświadczenia z WinOn CD 3.8 PE z czasów pracy pod Windows XP RC1.

Jedyne co mogę zarzucić najnowszej wersji Okienek to b.wolne odświeżanie i obłsuga Kosza z b.dużą ilością skasownaych plików. Jednak podkreślę, że Recycled Bin mimo napisu '(Not Responding)' nigdy się nie zawiesił :)

System jest również pamięciożerny chociaż muszę powiedzieć, że 256MB RAMu spokojnie wystarcza. Po uruchomieniu jest jednak tylko 130-150MB wolnej pamięci fizycznej.
Wniosek: ponad 100MB idzie na sam system... ale jak ładnie wyglądający :)

Wydajność i zabezbieczenia

Jeśli chodzi o ten aspekt to Windows XP działa jeszcze dynamiczniej niż Windows 2000. Obsługuje oczywiście system plików NTFS 5, który zapewnia bezpieczeństwo danych, obsługę Active Directory i lepsze osiągi w zastosowaniach sieciowych, a także kilka ciekawych funkcji jak: szyfrowanie, kompresję oraz ograniczanie dostępu do folderów. Dalej dostępny jest starszy system FAT32. Partycję FAT32 można bez problemu (bez utraty danych) przekonwertować na NTFS już na poziomie instalacji. Ja skorzystałem jednak z FAT32. Jest szybki, nadal b. popularny i można nieraz uruchomić DOS z dyskietki i ręcznie naprawić system, jeśli jest to konieczne.

Aplikacje na Windows XP uruchamiają się ciut szybciej niż w Windows 2000 (takie odniosłem wrażenie). Gry również działają bez problemów, płynniej, bez jakichkolwiek zacięć. W końcu poprawiona została obsługa magistrali AGP i pamięci tekstur.

W kwestii zabezpieczeń Windows XP też ma się czym pochwalić:
> standardowe szyfrowanie 128bit,
> wybudowany, konfigurowalny Firewall dla połączeń sieciowych,
> plus wszysytkie zabezpieczenia z Windows NT/2000.

Testy

Przetestowałem system na mojej, w miarę nowoczesnej konfiguracji:

> Soltek 75DRV (najnowszy BIOS: K2),
> Athlon 1,4Ghz@266,
> 256MB DDR RAM (PC2100 CAS2),
> HDD Quantum 20 GB ASA+ (7200rpm),
> Prolink GeForce 2 Pro 64MB DDR + TVOut,
> Creative SB 128.

* Systemy operacyjne:
> Windows XP Pro: nowo zainstalowany + NVidia Detonators XP 21.80 (do GeForce'a 2 Pro),
> Windows 2000 Pro Clear: nowo zainstalowany system + sterowniki NVidia ver.12.90,
> Windows 2000 Pro SP1: system dłużej użytkowany, z ViA 4-in-1 v.4.29, ViA AGP 4.05, sterowniki NVidia  ver.12.90/21.80.

Sandra 2001 TE - testy procesora i pamięci





Jak widać w SiSoft Sandra 2001 TE systemy świeżo zainstalowane prezentują równy poziom, poza ostatnim benchmarkiem pamięci, gdzie wygrywa Windows XP. Z kolei duża ujemna różnica widoczna jest w wydajności systemu długo użytkowanego.

3D Mark 2001 - test 3D dla najbardziej wymagających graczy

Tutaj odczuwlana jest różnica w wydajności przy zastosowaniu najnowszych sterowników NVidii - Detonators XP, przeznaczonych głównie dla najmłodszego dziecka Microsoftu, jakim jest Windows XP.

Quake 3 1.11 / Tirtanium 1.9 - znana gierka OpenGL i test D3D/OpenGL

Windows 2000 SP1 ze ViA 4-in-1 + sterowniki NVidia 12.90 zostaje tylko niewiele w tyle za Oknami XP, z kolei b.kuleje wydajność świeżo zainstalowanego Windows 2000 bez sterowników ViA.
 

Wymagania / Ocena końcowa

Windows XP Final uważam za bardzo stabilny. Zero zwisów, żadnych BSoDów. W stabilności jest o niebo lepszy od Windows 98/ME; jest równie stabilny jak Windows 2000, powiem nawet, że stabilniejszy.
Interfejs jest prawie idealny (no może przesadzam). LUNA prezentuje się doskonale. Zresztą popatrzcie na screeny z poprzednich stron. Miodzio :)
Właściwie (poza tym nieszczęsnym Koszem i dłuższym zamykaniem) nie mam się do czego przyczepić.

Na koniec jeszcze minimalne wymagania, które nikogo właściwie nie zaskoczyły:

* Pentium 233 MHz lub lepszy (ew. odpowiednik)
* 128 MB RAM rekomendowane (64 MB minimum; 4 GB maximum)
* 1,5 GB wolnego miejsca na twardym dysku
* Monitor VGA
* CD-ROM/DVD
* Klawiatura
* Mysz lub inne urządzenie wskazujące

Ja z kolei podam optymalną (wg mnie) konfigurację:

* Pentium III/Athlon 500-600 Mhz
* 256 MB RAM (najlepiej PC 133Mhz)
* 2-3 GB wolnego na szybkim dysku IDE/SCSI (Windows XP z Office XP zajmuje ok. 1,6GB !)
* monitor 17” (ew. lepsza 15”)
* CD-ROM/DVD 32x
* reszta jak wyżej

Na podanej przeze mnie optymalnej konfiguracji system powinien hulać, że aż miło popatrzeć. Na moim sprzęcie (konfiguracja powyżej, przy testach) system nie dostawał nawet najmniejszej zadyszki (przy włączonych na max opcjach wizualnych) i jestem z niego b.zadowolony. Aplikacje uruchamiały się szybko, bez żadnych zastojów i nawet na dużych porcjach danych system pracował b.płynnie.

Windows XP to rzeczywiście system na miarę XXI wieku. Wersję Final (build 2600) mogę polecić każdemu, kto chce mieć stabilny, szybki, ładny i nowoczesny system.

Wróć na stronę główną


GreGM © 2001

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^