Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Recenzja Windows XP Final (2)
Wygląd

Standardowy interfejs Windows XP – LUNA wygląda znakomicie – zaokrąglone przyciski i menu, miła dla oka kolorystyka. Poza podstawowym wyglądem LUNA XP Blue jest dostępny także Silver i Olive Green. Najfajniej wygląda Blue, chociaż Silver też jest cool.
W niedalekiej przyszłości powstanie z pewnością wiele layoutów - Windows XP Themes.
Dostępny jest też całkowicie standardowy wygląd Windows znany chociażby z Windows 2000 czy ME.
 

Menu StartMenu Start zostało usprawnione i ulepszone; jest podzielone na kilka części: strefa programów najczęściej używanych (po lewej); foldery użytkowinka (My Documents, My Pictures, My Music - po prawej). Bezpośrednio z Menu Start jest też dostęp do Control Panel, pomocy, wyszukiwania plików i uruchamiania programów. U dołu (More Programs) można wyświetlić resztę niewidocznych od razu aplikacji.
Jednak ja osobiście od razu przełączyłem się na standardowe Menu Start z poprzednich wersji Windows. Uważam, że jest ono b.poręczne, choć nie twierdzę, że nowe nie ma zalet. Nie odpowiadało mi, ponieważ programów i opcji szukałem 2x dłużej (jest to z pewnością kwestia przyzwyczajenia). W Classic Menu Start dostępne są też rozwijane listy: Control Panel, My Documents, My Pictures, Network Connections, Printers and Faxes itp. (opcja znana z Windows 2000).


 

Panel Sterowania

Tutaj również dostępne są 2 wersje wyglądu. Pierwsza, standardowa dla Windows XP, to panel podzielony tematycznie na grupy (zdjęcie poniżej), w obrębie których dopiero wybieramy opcje, zależnie od tego, co chcemy zmienić w koniguracji (system wyświetla najczęściej wykonywane zadania).

Nie za bardzo mi to odpowiadało, więc przełączyłem się na Control Panel analogiczny do Windows 2000.
Ciekawą opcją jest z kolei możliwość zmiany obrazka, jaki pojawia się przy użytkowniku podczas logowania:

Pulpit

Początkowo zadziwił mnie pulpit. Zaraz po starcie brak jakichkolwiek ikon poza koszem -  Recycled Bin. Dopiero po przełączeniu odpowiedniej opcji pojawiły się: My Computer, My Network Places i My Documents. Ikony są teraz przezroczyste tj. napisy nie mają tła i nie zasłaniają tapety. Dodane zostało również cieniowanie (w tym kursora) i rozmywanie (smoothing), zaś ikony są w 32-bitowej palecie kolorów; wyglądają naprawdę kolorowo.

Dla posiadaczy paneli LCD ważna informacja: Windows XP posiadają wbudowaną obsługę ClearType - funkcja ta poprawia w znacznym stopniu czytelność tekstu na ekranach ciekłokrystalicznych.

Pasek zadań

Taskbar jest teraz bardziej funkcjonalny i przejrzysty. Nieużywane ikony na Tray'u są automatycznie chowane, co widać poniżej:

Można je oczywiście odkryć w każdej chwili jednym kliknięciem lub wyłączyć tę opcję.

Pasek uruchomionych programów automatycznie grupuje dużą liczbę jednakowych okien np. Internet Explorer'a. Dostęp do nich uzyskujemy przez listę pojawiającą się po kliknięciu na strzałkę w dół. Muszę przyznać, że jest to b. ciekawa i przydatna opcja.

 

Nie ma standardowo paska Quick Launch; można go oczywiście uaktywnić. Dostępna jest także opcja Lock Taskbar – uniemożliwia ona przypadkową zmianę rozmiaru paska zadań; standardowo włączona.
 


Następna strona >>

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^