Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Windows XP SP2 - Opinie po premierze..





Wstęp

Windows XP Service Pack 2, który nareszcie został wydany (na razie w wersji angielskiej), został stworzony przede wszystkim z myślą o znacznej poprawie bezpieczeństwa, poprzez wprowadzenie szeregu dotychczas niedostępnych funkcji.

Developerzy, pracownicy IT oraz zwykli użytkownicy zaczęli dzielić się pierwszymi wrażeniami z użytkowania Microsoft Windows XP Service Pack 2. Większość z nich nie miała poważnych problemów podczas instalacji i korzystania z SP2. Jednak wszyscy zgodnie twierdzą, że nastawiona przede wszystkim na bezpieczeństwo aktualizacja wymaga dokładnego przetestowania zanim każdy będzie mógł, w pełni świadomym ewentualnych następstw, ją zainstalować.

Opinie

Użytkownicy zgłaszali wszystko od bezproblemowych instalacji, aż po całkowite awarie systemu. A w tym znalazły się problemy z odnalezieniem się w zmienionym interfejsie, niedziałające lub sprawiające problemy aplikacje i poważne spowolnienia systemu. Wielu użytkowników stwierdziło, że nowe funkcje w SP2 znacznie poprawiły u nich poczucie bezpieczeństwa, inni natomiast nie są zadowoleni z dużej ilości stwarzanych przez aktualizację problemów.

"Generalnie ciągle nie jestem przekonany co do stabilności Service Pack 2 i nadal spodziewam się napotykać na problemy podczas korzystania z moich aplikacji" - stwierdza na swoim blogu developer Kulrinder Maingi 

Jedną z dużych zmian jest wprowadzenie nowej zapory ogniowej Windows Firewall, która zastępuje starego Internet Connection Firewall. Jest on standardowo uruchomiony i włącza się przed startem wszystkich innych programów w systemie, aby chronić jak najlepiej szczególnie mniej zaawansowanych użytkowników. Niektórzy są poirytowani jego ciągłymi komunikatami, które zmuszają do dodatkowego konfigurowania programów, aby współdziałały one z zaporą bez problemów.

Inni natomiast są bardzo zadowoleni z pracy nowej zapory, włączając w to użytkownika, który uruchomił robaka Bagle. "SP2 zablokowało instalację złośliwego kodu, pokazując dwa oddzielne ostrzeżenia. Aby zainstalować takiego wirusa trzeba się naprawdę wysilić" - napisał Ed Bott.

Zone Labs., producent zapory ZoneAlarm, skrytykował możliwość wyłączenia Windows Firewalla przez niezależne aplikacje. ZoneAlarm, McAfee's Personal Firewall Plus i Symantec Norton Personal Firewall podczas instalacji wyłączają Windows Firewalla, a gdy zostają odinstalowane z powrotem go włączają.

A jeśli inny firewall lub administrator może bez problemu wyłączyć Windows Firewalla, to może to zrobić również hacker. Krytycy zauważają również, że zapora nie radzi sobie z blokowaniem kodu wykorzystywanego przy atakach typu DoS czy z blokowaniem nieświadomego wysyłania spamu.

Microsoft przyznał, że elastyczność zapory oznacza możliwość jej nieświadomego wyłączenia przez niedoświadczonego bądź złośliwego użytkownika. "Windows Firewall ma przede wszystkim nie dopuścić do niepowołanej komunikacji z komputerem" - stwierdza David Orerton z Microsoftu.

O nowym firewallu wypowiedział się również specjalista z branży IT Preston Gralla: "Windows Firewall, dość głośno reklamowany jako zupełnie nowa jakość nie jest jakąś rewelacją. Dostał nową powłokę graficzną, ale ciągle jest bardzo mało użyteczny. Zdecydowanie daleko mu do doskonałości. Teraz jest on standardowo uruchomiony. Jest to na pewno dobre dla indywidualnych użytkowników, ale może być problemem dla bardziej zaawansowanych użytkowników, takich jak administratorzy."

Najczęściej zgłaszany problem to niedziałające aplikacje pod SP2. Microsoft ostrzegał przed tym zarówno producentów jak i użytkowników już parę miesięcy temu. Problemy te wynikają ze zmian w ustawieniach zabezpieczeń po zainstalowaniu Service Pack 2. Symantec zdążył już wydać odpowiednie aktualizacje dla programów z serii Norton AntiVirus, dzięki czemu działają one bez problemu po instalacji odpowiedniej łatki z Centrum Bezpieczeństwa zawartym w SP2. Microsoft przyznał, że niektóre jego aplikacje takie jak CMR, Office XP, MSN, Virutal PC czy Visual C++ będą potrzebowały odpowiednich aktualizacji.

Użytkownicy mają także problemy z korzystaniem z wielu innych aplikacji. Na przykład program peer-to-peer eMule zdecydowanie wolniej chodzi po instalacji SP2. Dzieje się tak, ponieważ SP2 ma ustawiony limit równoczesnych połączeń TCP, które program może utrzymywać z różnymi adresami IP jednocześnie. Microsoft wprowadził takie ograniczenie, aby skutecznie ograniczać działanie robaków takich jak Sasser, Slammer czy Blaster. Limit ten można wyłączyć poprzez odpowiednią modyfikację rejestru.

Pozytywnie o blokowaniu ataków wymienionych robaków wypowiedział się natomiast Mikko Hyppönen, dyrektor działu antywirusowego w F-Secure. "Stworzyli bardzo udaną aktualizację, szczególnie jeśli chodzi o ochronę przed robakami i ochronę pamięci. Tym razem naprawdę im się to udało. Nie powinniśmy już być narażeni na tak duże ataki, jak na przykład przeprowadził robak Sasser. Będzie bardzo ciężko zaatakować Windows XP przy wykorzystaniu automatycznych robaków sieciowych. Jeśli pojawi się robak taki jak Sasser, będzie on mógł zaatakować tylko komputery ze wcześniejszymi systemami Windows, takimi jak Windows 2000 lub Windows XP bez Service Pack 2. Oczywiście najnowsza aktualizacja dla Windows XP nie jest lekiem na wszystkie bolączki systemu. Istnieje wiele aplikacji, takich jak komunikatory on-line, które posiadają luki podobne do tych, jakie wykorzystywały robaki typu Sasser w Windows XP. Zawsze znajdą się użytkownicy, którzy nieświadomie narażają swoje systemy, w wyniku czego problem ataków przez robaki pozostanie, jednak liczba uch drastycznie spadnie".

SP2 będzie teraz chronić komputer przed atakami wykorzystujące przepełnianie bufora. Ten sposób był wykorzystywany przez takie robaki jak Sasser, Slammer czy Blaster." Jeśli pojawi się robak taki jak Sasser, będzie on mógł zaatakować tylko komputery z wcześniejszymi systemami Windows, takimi jak Windows 2000 lub Windows XP bez Service Pack 2" powiedział Mikko Hyppönen, dyrektor działu antywirusowego w F-Secure.

Funkcja ta sprawia problemy przy instalowaniu Divx 5.2 i Dr. Divx 1.0.5, które służą do dekodowania obrazu video. Ochrona przed wykonywaniem kodu, stworzona, aby nie dopuszczać do przepełnienia buforu musi być wyłączona na czas instalacji DivX'a.

Inne aplikacje, które stwarzają problemy po zainstalowaniu Service Pack 2 to między innymi: Visual Studio.NET 2003, Microsoft Access 2003, Novell BorderManager, Style XP, the Thief III game, Radio Userland, Crimson Editor 3.60, Tablet PC's OneNote, Skype, MSN Messenger, Pagemaker, Ad-Shield, Nero 6, AOL, Unreal Tournament 2003, AutoCAD 2004, eTrust, Corel Draw 9 - PhotoPaint, Serious Sam: The Second Encounter, Diet KaZaa, DivxPlayer, Command & Conquer Generals, Need for Speed Hot Pursuit 2, SimCity 4, Diskeeper, Cute FTP 5.0, HP Quick Launch, ICQ Pro, iMesh, Kazaa, Kerio Personal Firewall, WinRoute, McAfee Internet Security Suite 2004, SQL, Musicmatch Jukebox, Max Payne 2: The Fall of Max Payne, BootSkin, Norton Systemworks 2003, PCAnywhere 11, Yahoo Messenger, ZoneAlarm i panel sterowania dla kart graficznych ATi.

Problemy po instalacji SP2 nie ominęły również sprzętu komputerowego. Można się z nimi spotkać korzystając z bezprzewodowych klawiatur Microsoft, kart bezprzewodowych, napędów DataCad's Hardlock oraz interfejsów FireWire 800 (działają jak „FireWire 100”).

"Już teraz można stwierdzić, że czeka jeszcze programistów sporo pracy, zanim każdy będzie mógł spokojnie zainstalować SP2" - stwierdza jeden z użytkowników. Jednak większość osób, które zgłaszały wymienione problemy jest generalnie zadowolona z SP2.

Wiele wywołujących konflikty aplikacji, takich jak Skype czy Radio Userland ma problemy z działaniem, ponieważ SP2 wprowadza ograniczenia dla poszczególnych portów. Jednak u wielu użytkowników wywołuje to pozytywne reakcje, ponieważ czują się przez to bezpiecznie.

Jeden z developerów zauważył, że SP2 zmienia sposób, w jaki Windows umożliwia połączenia ze Zdalnym Pulpitem, często wykorzystywanym przez administratorów. Standardowo Windows Firewall blokuje połączenia ze Zdalnym Pulpitem (TCP 3389), pomimo tego, że system przed instalacją SP2 został skonfigurowany tak, aby zezwalać na połączenia z nim. Problem ten można łatwo ominąć otwierając port w ustawieniach zapory.

W pewnych przypadkach użytkownicy, którzy zainstalowali SP2 mają poważne problemy z systemem, takie jak spowolnienia komputera uniemożliwiające korzystanie z niego. Jedna z osób próbowała zainstalować Service Pack 2 na 4 różne sposoby, ale za każdym razem musiała odinstalować aktualizację.

Pomimo wszystkich wymienianych problemów, większość użytkowników zgodnie twierdzi, że są zadowoleni z SP2, który zawiera w sobie takie nowości jak Pop-up Blocker w przeglądarce Internet Explorer, Centrum Bezpieczeństwa oraz zwiększoną integrację technologii bezprzewodowych Wi-Fi i Bluetooth. "Jedyna rzecz o której nie zauważyłem, aby ktoś wspominał jest nowy interfejs sieci bezprzewodowych" - stwierdził jeden z użytkowników. "To zaskoczyło mnie najbardziej" - dodał.

Podsumowanie

Zatem czy warto instalować najnowszy Windows XP Service Pack 2? Na te pytania padają różne odpowiedzi. "Wiele programów nie jest jeszcze przygotowanych na SP2. Dla przykładu można podać program CRM, który jest produktem Microsoftu, a po instalacji SP2 program ten odmawia współpracy. Zatem własne aplikacje Microsoftu nie chcą działać z SP2, a co dopiero mówić o programach niezależnych producentów?" - stwierdza Preston Gralla. Odmiene i krótkie zdanie ma Mikko Hyppönen z F-Secure: "Mam wielką nadzieję, że użytkownicy będą pobierać SP2".


Specjalna strona o Windows XP SP2 >>

Opis dodatku Windows XP SP2 >>

Forum XP  :  Windows XP SP2 >>

Strona główna serwisu XP.net.pl >>


Na podst. : materiałów dostępnych
Wersja artykułu : 1.0
Ostatnia aktualizacja : 08.12.2005
Wydanie oryginalne: wersja 1.0 (15.08.2004)

Autor : Imperator © 2004
Dodane przez : GreGM © 2004

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2004 ^Do góry^