Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Recenzja Windows 2003 Server RC2





Usługi Windows Media – Windows Media Services

Całkowicie nowa funkcja Windows 2003 to usługi Windows Media. Zapewniają one obsługę dystrybucji zasobów audio i wideo przesyłanych strumieniowo w sieciach lokalnych i Internecie. Są oczywiście zoptymalizowane dla najnowszych kodeków Windows Media Codecs 9.


Tworzenie serwera zasobów multimedialnych (pliki dźwiękowe, animacje, filmy, audycje)

 


Właściwości usługi (ograniczenie ilości jednoczesnych
połączeń do serwera, ograniczenie przepustowości i wiele innych)
 


Dodawanie punktu publikacji (Publishing Point)
(m.in. zmiana rodzaju dystrybucji /tryb „na żądanie” lub „transmisja”/ oraz lokalizacji i nazwy udostępnianych zasobów)
 


Monitor zasobów dostępny dla każdego utworzonego punktu publikacji, pokazujący uaktywnione ograniczenia oraz ilość przyłączeń do zasobu i in.
 


Testowanie usługi Windows Media -
Zdalne odtwarzanie plików zakodowanych przy użyciu kodeków WM9

 

W systemach Windows Server 2003 Enterprise Edition oraz Datacenter Edition usługi Windows Media oferują zaawansowane funkcje przesyłania strumieniowego, takie jak multiemisja, obsługa sieci bezprzewodowych, uwierzytelnianie w sieci Internet, dodatki plug-in serwera oraz interfejsy API pamięci podręcznej/serwera proxy.
 

Monitorowanie wydajności

Wydajność systemu Windows 2003 może być monitorowana na bieżąco przez szereg funkcji monitorujących za pomocą narzędzia Preformance Counter:


Licznik wydajności

Oczywiście istnieje możliwość zapisu monitorowanych parametrów wydajności do plików *.LOG.

Bardzo pomocny w monitorowaniu wydajności okazuje się Task Manager wyświetlający w zakładce Performance (Wydajność) podstawowe parametry, takie jak użycie procesora, zajętość pamięci :


Menadżer zadań; zakładka Wydajność

a w zakładce Networking (Sieć) ilość używanego pasma danego połączenia sieciowego.
 

Obsługa serwera z wiersza poleceń oraz przy użyciu interfejsu graficznego

Windows Server 2003 zapewnia d.dużą funkcjonalność wiersza polecenia, co w połączeniu z gotowymi skryptami daje kompleksową obsługę systemu. Administratorzy przyzwyczajeni do korzystania z wiersza poleceń podczas zarządzania systemami UNIX/Linux mogą teraz korzystać z tej opcji również w Windows 2003.

 Lista poleceń obsługiwanych z linii komend

W pomocy przy opisie poszczególnych narzędzi dostępne są zakładki, dzięki którym możemy przejrzeć zastosowanie, składnię oraz dostępne przykłady użycia poszczególnych narzędzi dostępnych bezpośrednio z linii poleceń:


Pomoc systemowa

Oczywiście nie zapomniano też o wszelkiego rodzaju kreatorach, „czarodziejach” i managerach z graficznych interfejsem. Wszystko zebrane jest w listę narzędzi administracyjnych Administrative Tools:


Lista narzędzi administracyjnych

Nie ucierpią również bardziej zaawansowani administratorzy, bowiem mnogość opcji konfiguracyjnych jest co najmniej zadowalająca. Do tego dochodzi możliwość jednoczesnej administracji poprzez linię poleceń oraz konsolę zarządzania (MMC).

Microsoft szykuje również specjalne narzędzie do edycji założeń grup - Konsola Zarządzania Polityką Grupową  (Group Policy Management Console; skrócie GPMC), które zostanie wydane jako osobny komponent przed ukazaniem się finalnej wersji Windows Server 2003. Obecnie z serwera Microsoft’u do pobrania jest wersja Beta 2 tego narzędzia.


Zarządzanie Polityką Grupową

Główne cechy GPMC:
- Interfejs użytkownika (UI), który znacznie ułatwia użytkowanie Polityki Grupowej.
- Tworzenie kopii zapasowych/przywracanie obiektów Polityki Grupowej (Group Policy Objects, GPOs).
- Import/eksport i kopiowanie/wklejanie GPOs i filtry instrumentacji administracyjnej Windows (WMI).
- Uproszczenie zarządzania kwestiami odnoszącymi się do bezpieczeństwa Polityki Grupowej.
- Raportowanie HTML dla ustawień GPO oraz dane Wynikowego Zestawu Reguł (Resultant Set of Policy, RSoP).
- Programowanie z użyciem skryptów operacji GPO, które są udostępnione w ramach tego narzędzia, ale nie bez programowania ustawień z GPO.
 

Dostępny jest również edytor ustawień zabezpieczeń Local Security Settings znany z Windows 2000 i XP:


Ustawienia zabezpieczeń

W zasadzie posługując się tylko kreatorami i pomocą systemową (brak jakichkolwiek papierowych instrukcji) skonfigurowałem większość dostępnych w serwerze usług i funkcji. Świadczy to o dużym kroku naprzód jeśli chodzi o łatwość obsługi samego serwera. Oczywiście do obsługi systemu serwerowego w języku angielskim potrzebna jest dobra znajomość tegoż języka, szczególnie zagadnień technicznych.
 

Obsługa systemu przez Remote Desktop

Windows Server 2003 oferuje możliwość administracji zdalnej poprzez Remote Desktop (Zdalny pulpit). Funkcja ta nie chciała działać na systemie Windows Server 2003 Standard, zadziała natomiast na wersji Enterprise. Istnieje tu możliwość logowania się na raz kilku użytkowników np. jeden użytkownik ze zdalnej lokalizacji, a drugi z komputera lokalnego. Sprawdzałem tą funkcję i działa b.dobrze. System sam rozdziela zasoby na poszczególne procesy.


Windows Server 2003 osiągalny z systemu Windows XP


W systemie Windows 2003 dostępna jest specjalna, wygodna w użyciu konsola do jednoczesnego uruchamiania wielu sesji zdalnego pulpitu. Można połączyć się z dowolnym systemem posiadająym aktywną usługę Remote Desktop (np. inny komputer z Windows 2003 bądź Windows XP Professional):


Konsola w Windows 2003 : Zdalne pulpity
 

Co ciekawe istnieje możliwość jednoczesnego połączenia się z systemem Windows Server 2003 Enterprise ze zdalnej lokalizacji i z lokalnego komputera przy użyciu tego samego konta użytkownika, co jest widoczne w monitorze zalogowanych użytkowników poniżej (czerwona otoczka):


Menadżer zadań: Monitor zalogowanych użytkowników

Dostępna jest funkcja wysyłania wiadomości do poszczególnych zalogowanych użytkowników - Send Massage (otoczka niebieska).

Następna strona (7) >>

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^