Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
SB Live! pod Windows XP


 


Wstęp

Byłem szczęśliwym posiadaczem karty SB 128 PCI, ale słuchając często muzyki stwierdziłem, że pora na coś lepszego. Zakupiłem więc kartę SB Live! 5.1 OEM, dowiadując się wcześniej czy nie sprawi ona żadnych problemów posiadaczom Windows XP. Wiele osób mówiło, że SB Live! to chała i ma b.niekompatybilne sterowniki pod XP/2000 - skrzeczy, wiesza się i czasem spowalnia komputer. Jednak żeby w to uwierzyć, musiałem przekonać się o tym osobiście...

Recenzja

Po włożeniu karty w pierwszy wolny slot PCI (a został mi już tylko jeden...) i odpaleniu Windows XP system automatycznie wykrył kartę jako SB Live! Series i zainstalował sterowniki standardowe 2.600 WDM. Wszystko niby grało, ale brakowało mi porządnego miksera z obsługą Surround, AC3 i EAX. Po połączeniu się z Windows XP Update system ściągnął nowe sterowniki Windows Media Driver Update (2,1MB) - wersja 2.602, jednak nie wniosły one nic ciekawego.

Sięgnąłem więc po Update ze strony Creative'a i zainstalowałem SBLiveDriverUpdate.
Pojawił się SurroundMixer oraz AudioHQ do zarządzania efektami dźwiękowymi, głośnikami, MIDI itp. Zachciałem mieć jednak pełny LiveWare 3.0. Ściągnąłem go (wersja dla XP) skądś z Internetu (jakiś miesiąc temu, nie pamiętam skąd i czy link jest aktualny). Okazało się, że niepotrzebnie bowiem wersja LiveWare XP (nawet ciut nowsza) była na dołączonym krążku CD w osobnym katalogu (AudioXP). Zainstalowałem więc najpierw ów LiveWare XP z CeDeka, a potem patch SBLiveDriverUpdate. Wszystko działało jak należy. Pojawiły się nowe efekty i wszystko działało świetnie, nawet dekodowanie plików AC3. Zainstalowałem jeszcze patch do aplikacji PlayCenter dla Windows XP: PlayCenter 2.2+ XP Update. Jednak po jego zaaplikowaniu nie dało się już odtwarzać plików AC3 mimo uaktywnionego dekodera - zamiast muzyki była cisza. Wróciłem więc do wersji PlayCenter 2.51 prosto z CDeka i wszystko znów zaczęło działać jak należy. Testowałem kartę również w grach, tych nowszych jak i nieco starszych. Wszystko było OK poza tym, że w demie Quake 3 1.17 nie da się uaktywnić ustawienia A3D Sound - cóż może to wina wersji Quake'a, a nie sterowników. Sprawdziłem również jakość odtwarzania MIDI i muszę przyznać, że procesor EMU10K1 jest naprawdę świetny w tym względzie. Bawiłem się również efektami EAX'a, lecz ich mnogość nie pozwoliła mi na sprawdzenie wszystkich kombinacji. Te, które uaktywniłem, były pierwszorzędnej jakości. Przy odtwarzaniu plików MP3 w WinAmp'ie 2.x karta poprawnie kierowała dźwięk do wszystkich kanałów po ustawieniu w SrMixer systemu głośników 5.1. Kanały Przód, Tył i Subwoofer funkcjonowały poprawnie. Nie posiadam niestety odtwarzacza DVD i nie mogłem sprawdzić, czy dekodowanie filmów w tym standardzie również przebiega prawidłowo. Nie mam jednak powodów, żeby w to wątpić, bowiem w każdym sprawdzanym przeze mnie programie, który odgrywał dźwięk wszystko było OK.

Trochę techniki...

Jeśli chodzi o sprawy techniczne, to mam uaktywnione ACPI (zarówno w BIOSie jak i w Windows) i nie spotkałem się z żadnym skrzeczeniem dźwięku ani czymś podobnym (posiadam płytę Soltek 75DRV na chipsecie ViA KT266). Podkreślam, że nie mam zaaplikowanego ViA Latency Patch ani zainstalowanych najnowszych sterowników ViA 4-in-1. Nasuwa się stąd wniosek, że (prawie) cały problem ze zniekształceniami dźwięku tkwi w konstrukcji płyty głównej, a nie sterowników do karty dźwiękowej. SB Live! został automatycznie przydzielony do przerwania (IRQ) 5, na którym działa również karta sieciowa 3Com (3C900) i nie spotkałem się do tej pory z żadym problemem. A system mam naprawdę rozbudowany: modem (IRQ 11), karta telewizyjna (IRQ 10), GeForce 2 Pro (IRQ 10) , karta sieciowa (IRQ 5), no i SB Live! (IRQ 5).

Podsumowanie

Kartę SB Live! 5.1 mogę z czystym sumieniem polecić każdemu - zarówno do odtwarzania muzyki jak i do gier oraz do amatorskiego (może nawet półprofesjonalnego) tworzenia muzyki (MIDI) na komputerze. Odradzam zaś tym, którzy mają problematyczne płyty główne i nie wiedzą jak zaaplikować poszczególne patch (np. ViA Latency Patch). Niekiedy do poprawnego działania karty konieczna może okazać się aktualizacja BIOSu do najnowszej wersji.

Sterowniki użyte do testów: Creative SB Live! Series (WDM) v.3509.2.0.0 (podpisane cyfrowo; datowane na 02.11.2001)
Sprzęt testowy:
> Soltek 75DRV (najnowszy BIOS: K34),
> Athlon 1,4Ghz@266,
> 256MB DDR RAM (PC2100 CAS2),
> HDD Quantum 20 GB ASA+ (7200rpm),
> Prolink GeForce 2 Pro 64MB DDR + TVOut,
> Zoltrix TV Max (BT848),
> CDR LG 8080B,
> LAN: 3Com 3C900,
> Creative SB Live! 5.1 OEM.


GreGM © 2001

 

 

 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^