Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Przywracanie/backup
Windows 2000/XP/2003


 


Wstęp

Na pewno wielu z Was ma teraz dobrze skonfigurowaną i funkcjonalną instalację systemu Windows 2000/XP/2003. Czy jednak, mimo wielu zabezpieczeń i potwierdzonej stabilności systemów opartych na jądrze NT, nie obawiacie się żadnej awarii ? A może dotknął Was już katastrofalny w skutkach błąd tegoż systemu ?

W poniższym artykule postaram się opisać jak wykonać pewny backup systemu Windows 2000/XP/2003 oraz jak potem przywrócić go do poprzedniego stanu, bez użycia jakichkolwiek narzędzi firm trzecich. Później omówię procedurę przywracania „do życia” systemu Windows XP, ale bez wykonywania wcześniejszych backupów. Oba sposoby są w miarę proste, a przy tym niezwykle skuteczne i opierają się na wykonaniu i przywróceniu kopii rejestru systemowego - najczęstszego źródła awarii i unieruchomienia komputera.

W przypadku systemu plików NTFS na partycji z Windows 2000/XP/2003 występuje konieczność użycia Konsoli Odzyskiwania. Dla FAT/32 występuje również możliwość użycia dyskietki startowej Windows 98.

1. Tworzenie dyskietki startowej MS-DOS i identyfikacja używanego systemu plików.

Istnieje kilka metod tworzenia dyskietki startową MS-DOS z obsługą systemu plików FAT/32:

a1. Aby utworzyć dyskietkę startową MS-DOS w Windows 98/SE:

Umieść płytę Windows 98 w stacji CD-ROM i włóż czystą dyskietkę do stacji dysków. Przejdź do stacji CD-ROM w eksploratorze, następnie otwórz folder:

‘Tools\Mtsutil\Fat32ebd’ i uruchom plik ‘Fat32ebd.exe’ (lub)

a2. Aby utworzyć dyskietkę startową MS-DOS w Windows 98/SE przejdź do:

Start -> Ustawienia -> Panel sterownia -> Dodaj/usuń programy -> Zakładka Dysk startowy -> ‘Utwórz dysk startowy’

b. Aby utworzyć dyskietkę startową MS-DOS w Windows XP/2003 przejdź do:

Mój komputer (My Computer) -> Prawym przyciskiem myszy kliknij na dyskietce -> Formatuj (Format) -> Zaznacz ‘Utwórz dysk startowy MS-DOS’ (‘Create an MS-DOS startup disk’) -> ‘Startuj’ (‘Start’).

2. Instalacja/uruchamianie Konsoli Odzyskiwania.

a. Aby zainstalować Konsolę Odzyskiwania (Recovery Console) jako opcję startową, należy:

Umieścić płytę instalacyjną z Windows 2000/XP/2003 w napędzie CD-ROM. Przejdź do ‘Menu Start’ -> ‘Uruchom’ (‘Run’).

X:\i386\winnt32.exe /cmdcons , gdzie X to litera napędu CD-ROM

b1. Aby uruchomić Konsolę Odzyskiwania zrestartuj komputer i wybierz Konsola Odzyskiwania (Recovery Console) z listy wyboru systemów operacyjnych. Po ukazaniu się listy systemów (jeśli masz kilka systemów Windows 2000/XP/2003), wybierz ten, do którego chcesz się akurat zalogować. Następnie w razie potrzeby wpisz hasło administratora.

b2. Aby uruchomić Konsolę Odzyskiwania, gdy Twój system nie chce się uruchomić, zbootuj komputer z płyty instalacyjnej z Windows 2000/XP/2003 (może być konieczna zmiana w BIOSie opcji ‘Boot sequence’ : {CD-ROM, C}. Kiedy dobiegnie końca tekstowa część instalacji, wciśnij ‘R’ (Repair – Napraw), a następnie ‘M’ (Manual-Ręcznie) - ‘...używając konsoli odzyskiwania’. Jeśli masz kilka systemów Windows 2000/XP, wybierz ten, do którego chcesz się akurat zalogować. Następnie w razie potrzeby wpisz hasło administratora.

 

Dalej (2) >>>


Na podst. : Art. Q307545 i własnych doświadczeń
Wersja artykułu : 2.0
Ostatnia aktualizacja : 1.07.2003

GreGM © 2003

 

 

 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^