Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Przegląd nowości w IE7 (Beta 1) dla XP SP2?

Interfejs

Internet Explorer 7.0 w wersji Beta 1 dla Windows XP SP2 to w skrócie odmłodzony IE6 z zakładkami i poprawionym poziomem bezpieczeństwa podczas surfowania w sieci Web. Z pewnością wyeliminowano w nim wiele dziur, które w dalszym ciągu są znajdywane w IE6, ale także zupełnie zmieniono interfejs.


Rys. Logo IE7

Przede wszystkim wprowadzono zakładki - element, który od dawna był pożądany przez wielu użytkowników IE. Wielu z nich korzysta tak naprawdę z nakładek na IE, jak Avant Browser czy Maxton, które od dawna posiadają to udogodnienie (i wiele innych).
Niestety w IE7 Beta 1 zakładki nie mogą przenoszone w inne miejsce na pasku, co potrafi np. Avant. Mogą być natomiast zamykane poprzez kliknięcie na nie środkowym przyciskiem myszy lub poprzez menu kontekstowe otwierane prawym przyciskiem myszy na pasku z zakładkami.
Środkowy przycisk myszy otwiera również linki w nowej zakładce. Nowa zakładka może zostać otwarta także poprzez dwukrotne kliknięcie na pasku zakładek lub kliknięcie pustej zakładki po prawej stronie (patrz rysunek poniżej).


Rys. Zakładki w IE7

Więcej możliwości związanych z zakładkami ma zostać dodanych w kolejnych betach i finalnej wersji IE7.
Zakładki można również wyłączyć w Opcjach internetowych i wrócić do przeglądarki typu SDI jak IE6.


Rys. Nowe opcje w ustawieniach internetowych

Ze zmian w interfejsie dodano jeszcze pole tekstowe umożliwiające szybkie wyszukiwanie dowolnej frazy w wybranej wyszukiwarce (w pasku adresu po prawej stronie). Domyślną jest oczywiście MSN Search, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by był to np. Google, bowiem można wybrać z listy (lub z podręcznego menu) inną wyszukiwarkę i ustawić ją jako domyślną. Ponadto istnieje już tweak (wpis do rejestru) umożliwiający dodanie własnej wyszukiwarki.


Rys. Ustawienia wyszukiwania

Warto odnotować również zmianę lokalizacji najczęściej używanych przycisków (patrz rysunek poniżej):
- Odśwież
(prawa strona obok adresu),
- Wstecz/Dalej
(lewa strona obok adresu).
Niestety w obecnej wersji IE7 Beta 1 nie ma możliwości zmiany lokalizacji tych przycisków. Co gorsza nie można również zmienić położenia menu File | Edit ... (Plik | Edycja ...), które zawsze znajduje się pod paskiem adresu, a nie jak wcześniej na górze.


Rys. Interfejs IE7
 

Drukowanie

We wcześniejszych wersjach IE drukowanie szerokich stron stanowiło nie lada problem i wiele osób po prostu kopiowało całą zawartość do edytora tekstów i dopiero stamtąd dokonywało operacji drukowania.
W IE7 dodano bardzo przydatną funkcję Shrink to fit (Zmniejsz by zmieścić), która umożliwia dopasowanie stron WWW do szerokości kartki papieru.


Rys. Podgląd wydruku w IE7
 

Bezpieczeństwo

Z nowości w zakresie bezpieczeństwa warto wymienić filtr anty-phishingowy - Microsoft Phishing Filter. Funkcji takiej nie posiada żaden z konkurentów (Opera, Firefox); istnieją natomiast dodatki firm trzecich pozwalające na ochronę przed phishingiem (podszywanie się pod inne strony).


Rys. Filtr anty-phishingowy - zupełna nowość

Wbudowany w IE7 filtr sprawdza podczas ładowania, czy odwiedzana strona nie wykorzystuje pewnych mechanizmów umożliwiających podszywanie się pod inną witrynę. Dodatkowo przeglądarka sprawdza na serwerze Microsoftu, czy wpisany przez użytkownika adres nie został czasem zgłoszony przez Internautów jako podejrzany o phishing.


Rys. Weryfikacja strony przez Phishing Filter

Jeśli strona zostanie uznana za podejrzaną wyświetlony zostanie żółty komunikat ostrzegawczy po prawej stronie paska adresu (patrz rysunek poniżej).


Rys. Ostrzeżenie - strona podejrzana o phishing

Poprzez funkcję w menu można samemu zgłosić podejrzaną witrynę internetową, wysyłając zgłoszenie do firmy Microsoft. Po weryfikacji strona zostanie umieszczona na aktualizowanej co kilka godzin liście, tak by inni użytkownicy otrzymali ostrzeżenie, zachowali szczególną ostrożność i nie dali się nabrać.
Przy odwiedzeniu strony znajdującej się na "czarnej liście" nawigacja zostanie zablokowana (czerwona tarcza, patrz rysunek poniżej), ale użytkownik będzie miał w dalszym ciągu możliwość wyświetlenia strony na własne ryzyko po wybraniu odpowiedniej opcji.


Rys. Strona zablokowana przez Phishing Filter

Odwiedzenie strony zaszyfrowanej (SSL) powoduje z kolei wyświetlenie dodatkowej ikonki (kłódki) po prawej stronie paska adresu. Po kliknięciu na niej pojawiają się dodatkowe informacje dotyczące certyfikatu.


Rys. Nowe okienko informacyjne dla stron zaszyfrowanych
 

Integracja z Windows Explorer

Jakoże Internet Explorer jest zintegrowany z systemowym Windows Explorerem, zmienia on jego zachowanie na wpisane w pasku adresu frazy. Foldery znajdujące się w obrębie folderu Moje dokumenty są wyświetlane automatycznie po wpisaniu ich nazwy i kliknięciu przycisku Enter. Przykładowo po wpisaniu XP.net.pl, moim oczom nie otwiera się strona XP.net.pl a folder o tej samej nazwie w katalogu Moje dokumenty.
Identycznie zachowuje się sam IE. To akurat działanie niepożądane, ale generalnie sam pomysł wydaje się dobry – mało bowiem osób posiada w swoim folderze z dokumentami katalogi nazwane dokładnie tak jak adresy stron WWW, zaś funkcja ta może ułatwić nawigację.
 

Obsługa nowych formatów

Oczywiście Microsoft nie mógł zapomnieć o zmianach w samym mechanizmie renderowania stron WWW.
Dodano m.in. pełne wsparcie dla styli kaskadowych CSS, obsługę przezroczystych plików PNG oraz zintegrowano czytnik kanałów RSS. Ta ostatnia funkcja była już od dawna dostępna w nakładkach na IE6 np. w Avant Browser.


Rys. Wbudowany czytnik RSS
 

A czego w IE7 nie będzie ?

Poniżej znajduje się lista funkcji, które (najprawdopodobniej) w ogóle nie zostaną zaimplementowane w IE7:
- brak wbudowanego menadżera pobierania plików,
- brak obsługi styli wizualnych i skór,
- brak wbudowanej obsługi Javy,
- brak wsparcia dla Windows 2000.
 

Podsumowanie

W obecnej wersji IE7 dla XP SP2 nie prezentuje zbyt wielu zaskakujących rozwiązań, natomiast stara się dorównać konkurentom (Opera, Firefox) oraz nakładkom na swojego poprzednika (Avant Browser, Maxton). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że to dopiero wersja Beta 1 i wiele jeszcze może się zmienić.
Z punktu widzenia użytkownika końcowego najważniejsze wydaje się być bezpieczeństwo podczas przeglądania stron internetowych, a to z pewnością zostanie w stosunku do IE6 znacznie poprawione. Prawdopodobnie ten właśnie element będzie decydował o ewentualnym sukcesie IE7, jeśli bowiem od razu znalezionych zostanie wiele luk w zabezpieczeniach, procent osób korzystających z konkurencyjnych rozwiązań będzie rosnąć. Dlatego też Microsoft będzie starał się jeszcze lepiej zabezpieczyć swój produkt, wprowadzając nowe funkcje podnoszące bezpieczeństwo w kolejnych wersjach przeglądarki Internet Explorer 7.
W niedalekiej przyszłości wydana zostanie wersja Beta 2, zaś premiera finalnej wersji dla systemu Windows XP SP2 i Windows Server 2003 SP1 spodziewana jest pod koniec tego roku lub na początek przyszłego.


Przegląd techniczny IE7 (ENG)

Microsoft Phishing Filter (ENG)

Forum XP  : Specjalny wątek dotyczący IE7 >>

Strona główna serwisu XP.net.pl >>


Na podst. : materiałów dostępnych na witrynie www.microsoft.com oraz własnych doświadczeń z używania wersji IE7 Beta
Wersja artykułu : 1.0
Ostatnia aktualizacja : 08.12.2005
Wydanie oryginalne: wersja 1.0 (06.09.2005)

Autor : GreGM © 2005
Dodane przez : GreGM © 2005

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2005 ^Do góry^