Centrum informacji o Windows XP/2000/2003 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info

 

   

 

 
Update BIOSu płyty głównej
System często Ci się zawiesza, kiedy najmniej się tego spodziewasz ? Twoje gry 3D nie zawsze działają poprawnie ? Występują częste BSODy (=Blue-Screen of Death) ? Twoja nowa karta graficzna nie wyciąga 200 FPS w Quake 3 z powodu zmiejszonej przepustowośći magistragli AGP (do 1x/2x) ? Nowe pamięci RAM (np. 133 Mhz, CAS2) odmawiają poprawnej współpracy z płytą główną ?

Jeśli chcesz rozwiązać powyższe problemy zaktualizuj BIOS swojej płyty głównej. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Oto co należy zrobić (jednak trzeba mieć chociaż średnie pojęcie o komputerach, bowiem wszystko wykonujecie na własne ryzyko!) :

(opisany przypadek dotyczy sytuacji, gdy płyta posiada Award BIOS )

1. Sprawdź model (typ) i firmę swojej płyty głównej.
2. Sprawdź w instrukcji czy płyta posiada Flash-BIOS.
3. Przygotuj dyskietkę startową. W systemach Windows 9x/ME i DOSie należy włożyć czystą dyskietkę 1,44 MB do stacji FDD i napisać w wierszu poleceń: format a: /s (ew. sys c: a:).
4. Przegraj na ową dyskietkę plik:
- aflash.exe (plik aflash13x.zip); dla płyt z BIOSem AMI: amiflash.zip
- plik z nową wersją BIOSa, ściągnięty ze strony producenta płyty głównej dla odpowiedniego modelu (jest to bardzo ważne!) np. dla płyty ASUS K7V ściągnęliśmy plik k7v_1007.bin (ew. z rozszerzenim ZIP, kóry trzeba rozpakować)
(dla płyt firmy ASUS strony z BIOSami : [ Asus WebSITE ] [ ASUS.de BIOS FTP Folder ] )
5. Uruchomić system ze stworzonej dyskiteki startowej.
6. Wpisać: aflash (lub awdflash ; ew. awflash) (dla AMI BIOS: amiflash).
7. Wyświetli się ekran programu do flashowania.
8. Aby zapisać bieżącą wersję BIOSu do pliku (w celu ew. przywrócenia), należy wybrać opcję "Write (save) current BIOS image to file". Wpisać nazwę pliku np. old_bios.bin.
9. Po tym jak program zapisze stary BIOS do pliku możemy przystąpić do aktualizacji BIOSu do nowszej wersji. Wybieramy opcję: "Flash BIOS image file to Flash ROM" i wpisujemy następnie nazwę pliku, który przegraliśmy na dyskietkę (w tym opisanym: k7v_1007.bin).
10. Potwierdzamy, gdy program zapyta "Are you sure?", "Write to ROM?" lub podobnie, wciskając "Y".
11. Program programuje kolejne adresy pamięci ROM.
12. Jeśli nie wyłączą nam teraz prądu i nie ściągnęliśmy BIOSu do innej płyty głównej to możemy się spodziwać napisu. "Flash completed" lub podobnego.
13. Restartujemy komputer.
14. Wchodzimy do BIOSu (klawisz "DEL") i włączamy opcję "Load BIOS Defaults". Wychodzimy z BIOSu i ponownie wchodzimy do niego w celu indywidualnego ustawienia jego parametrów.

UWAGA!
I. Jeśli flashowanie zatrzyma się w połowie w żadnym wypadku nie należy restartować komputera. Trzeba natomiast spróbować uruchomić po raz kolejny program flashujący i przy wybieraniu opcji "Flash BIOS image file to Flash ROM" wpisać nazwę pliku starego BIOSu. W tym przpadku: old_bios.bin. Kroki od 10 - 13 wykonujemy jak powyżej.

II. W celu lepszego zabezpieczenia się na wypadek nieudanej operacji flashownia można skorzystać z programu [ Uniflash ]. Po stworzeniu drugiej dyskietki startowej w analogiczny do punktu 3 sposób (nazwijmy go 3a), kopiujemy na nią program uniflash. Zapisujemy stary BIOS do pliku na dyskietce poleceniem: uniflash -save old_bios.bin. Następnie tworzymy na dyskietce (np. Notatnikiem) plik autoexec.bat o następującej treści: uniflash -e old_bios.bin. Dopiero teraz przystępujemy do kroku 4 opisanego powyżej.
W przypadku nieudanej operacji (błąd programu flashującego, zawieszenie się systemu...) uruchamiamy komputer z użyciem dyskietki z Uniflashem.
Dla BIOSów Award operacja przywracania (nawet jeśli nic nie widać na erkanie) powinna przebiec automatycznie, należy odczekać kilka minut.
W przypadku BIOSu AMI należy po włączeniu komputer trzymać wciśnięte klawisze "CTRL" + "HOME", aż do momentu usłyszenia 1 sygnału. Poczekać i po usłyszeniu 3 sygnałów zrestartować komputer.

III. Redakcja nie odpowiada za szkody mogące powstać w wyniku niepoprawego zflashowania BIOSu!

GreGM
© 2001

 

 
 

 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2003 ^Do góry^