VirtualStudy Conference 2010 jest ogólnoświatową, wirtualną konferencją informatyczną organizowaną przez społeczności pasjonatów oraz profesjonalistów technologii informatycznych. Ogólnoświatowa, ponieważ w konferencji tej biorą udział zarówno polscy, jak i zagraniczni specjaliści IT. Dodatkowo zaletą konferencji jest fakt, iż jest ona dostosowana do różnych stref czasowych, a do uczestnictwa w niej wystarczy komputer i sieć internetowa. Wydarzenie to jest największą tego typu wirtualną konferencją w Polsce i na świecie. Jako, że część organizatorów uczestniczy w konferencji Microsoft TechEd 2010, dotrzemy do największego grona potencjalnych odbiorców VirtualStudy Conference 2010 z całego świata. Sądząc z liczby zapytań i odwiedzin strony domowej szacuje się, iż w konferencji może uczestniczyć do 6 tys. osób. Podczas konferencji będzie aż 5 ścieżek tematycznych, 3 po polsku i 2 po angielsku. Aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w konferencji, jest ona organizowana w sobotę 19 czerwca 2010 r., dzień wolny od pracy. Wśród prelegentów są Ci najlepsi, występujący na międzynarodowych konferencjach, takich jak: TechEd, Microsoft Technology Summit, Tech-days, a wśród nich Andy Malone, Jessica M. Moss, czy Paula Januszkiewicz, której sesję na konferencji Microsoft TechEd 2009 organizatorzy powtarzali, gdyż było tak duże zainteresowanie jej wystąpieniem. Udział w konferencji jest bezpłatny, dostępny dzięki bezpłatnemu klientowi LiveMeeting, ze społecznym udziałem prelegentów oraz organizowany przez społeczność NON-PROFIT.
nVidia przygotowała nową wersję Beta sterowników do kart GeForce z serii 6/7/8/9/200/300/400/ION dla systemów Windows 7 i Windows Vista w wersjach 32-/64-bit.
Jeśli każdorazowo doświadczasz przestoju podczas logowania do systemu Windows Vista / Windows 7, być może warto wymusić uaktualnienie Group Policy, uruchamiając z linii komend jako Administrator polecenie: GPUpdate /force
Można także wykorzystać plik GPSVC.log do sprawdzenia, które operacje powodują opóźnienie podczas logowania użytkownika. Więcej informacji można znaleźć w artykule bazy wiedzy MS KB 221833 oraz w poście "Windows 7 profiles".
Ostatnio producenci PeCetów coraz częściej "wciskają" klientom laptopy czy komputery stacjonarne z 64-bitowym system operacyjnym Windows 7. Nie każdemu taki stan rzeczy odpowiada, a ponieważ licencja nie dotyczy wprost konkretnej wersji 32-/64-bitowej, można spróbować dokonać operacji "downgrade", czyli przejścia z Windows 7 64-bit do odpowiadającej edycji 32-bit bez utraty aktywacji OEM. Do tego wystarczy jedynie nośnik edycji 32-bit w odpowiedniej wersji językowej oraz specjalny program do wykonywania kopii/przywracania statusu aktywacji.
Oto kroki, które należy wykonać po zakupie komputera PC z preinstalowanym systemem 64-bitowym w celu przejścia na wersję 32-bitową: 1. Dokończyć na laptopie / na komputerze stacjonarnym proces instalacji fabrycznego systemu Windows 7 OEM w wersji 64-bitowej i wykonać kopię fabrycznego systemu na płyty DVD (w razie gdyby coś poszło nie tak podczas instalacji systemu 32-bit). Jeśli instalator sam nie poprosi o nagranie obrazu, proces ten można wywołać ręcznie przechodząc do konsoli Backup and Restore (Kopia zapasowa i odzyskiwanie), a następnie wybierając z lewej strony zadanie Create a system image (Utwórz obraz systemu), a następnie postępować zgodnie z zaleceniami kreatora. 2. Pobrać i uruchomić instalator programu ARBeta, rozpakować na pendrive USB. 3. Z pendrive'a uruchomić program activation_backup.exe, który utworzy 2 pliki: - backup-cert.xrm-ms - backup-key.txt 4. Zainstalować Windows 7 32-bit z płyty instalacyjnej pozostawiając klucz produktu pusty oraz odznaczając opcję Automatycznej aktywacji online. Instalacji dokonać nalepiej na tej samej partycji co system 64-bit, wcześniej ją formatując. 5. Po pomyślnej instalacji włożyć pendrive i uruchomić program activation_restore.exe. 6. W celu weryfikacji legalności systemu należy przejść do właściwości Komputera i sprawdzić, jaki jest status w sekcji Windows Activation (Aktywacja Windows). Powinien tam widnieć napis Windows is activated (System Windows został aktywowany).
Uwaga: Powyższa operacja wydaje się być w pełni legalna, jednak wykonujecie wszystko na własne ryzyko. Dodam też, że operacja ta została pomyślnie przeprowadzona na 2 laptopach.
PS. Opis wykonywania obrazu systemu i ewentualnego przywracania znaleźć można tutaj.
PS2. Od naszego czytelnika Pana Krzysztofa dostaliśmy informację, że Microsoft pozwala na instalację "inno-bitowej" wersji, byleby to była ta sama edycja systemu operacyjnego i byleby posiadać oryginalny nośnik wersji instalowanej. Przykładowo Windows 7 Home Premium 64-bit OEM zostanie aktywowany tak samo, jak Windows 7 Home Premium 32-bit OEM, przy użyciu tego samego klucza produktu. W przypadku preaktywowanych systemów (np. na laptopach) moga wystąpić jednak problemy z aktywacją online, ale wystarczy wtedy wykonać aktywację przez telefon i powinno się to udać bezproblemowo. Wybór ścieżki dojścia do celu należy do Was.
Microsoft potwierdził usterkę w sterowniku Windows Canonical Display Driver (cdd.dll) zawartym w 64-bitowych wersjach systemów Windows 7 i Windows Server 2008 R2. Usterka w najgorszym scenariuszu umożliwia zdalne wykonanie kodu, aczkolwiek jest to mało prawdopodobne ze względu na losowość pamięci. Jeśli hackerowi udałoby się wykorzystać lukę, atakowany system najpewniej zawiesi się lub po prostu zresetuje. Secunia określiła lukę jako "less critical", czyli niegroźną. Do czasu wydania poprawki przez Microsoft, można jako obejście problemu wyłączyć interfejs Windows Aero. Do tej pory to zazwyczaj 64-bitowe systemy Windows były bezpieczniejsze od 32-bitowych odpowiedników, m.in. dzięki bardziej restrykcyjnym mechanizmom kontroli sterowników oraz funkcji Kernel Patch Protection. Jedna wyraźnych zalet tych systemów dla większości użytkowników na razie za bardzo nie widać (poza obsługą większej ilości pamięci RAM).
Sysinternals przygotowało nową (datowaną na 21.05.br.) wersję pakietu Sysinternals Suite złożonego z narzędzi, które pomagają rozwiązać wiele problemów w środowisku Windows.
Programiści Gadu-gadu w wersji 10 przeszli samych siebie. Dokładają coraz to więcej nowych funkcji, a przez wiele lat nie potrafią przygotować poprawnie działającego programu komputerowego. Od wielu wersji program dosłownie zamula nawet wydajny dwurdzeniowy komputer po obudzeniu ze stanu uśpienia lub hibernacji, zużywając 50% mocy CPU (czyli 100% mocy jednego rdzenia). Dzieje się tak zarówno na systemach Windows Vista jak i Windows 7 (sprawdzone na kilku komputerach). Kolejna sprawa, to że GG nie zawsze potrafi potem przejść do trybu online, czyli połączyć się z serwerem. Trzeba go wyłączyć i włączyć (czyżby żeby pokazać reklamę?). Warto nadmienić, że funkcje Sleep i Hibernate są dostępne w systemach Windows od wielu lat, jednak jak widać programiści GG w dalszym ciągu je ignorują. Widocznie trzeba poszukać dobrej alternatywy i zacząć polecać znajomym, bo dramatu GG dopełniają jeszcze irytujące wyskakujące reklamy.. (nie ma czegoś podobnego ani w Skype, ani w MSN/Live Messenger).
Microsoft udostępnił aplikację Download Manager wspomagającą pobieranie plików z Internetu (przez protokół HTTP).
Opis: Menedżer pobierania firmy Microsoft umożliwia pewniejsze i szybsze pobieranie plików z Internetu niż za pomocą samej przeglądarki. Ułatwia pobieranie dużych plików, takich jak pliki aplikacji czy multimedialne. Menedżer pobierania został opracowany pod kątem bezpiecznego i pewnego zarządzania pobieraniem plików z obsługiwanych witryn sieci Web firmy Microsoft. Po jego uruchomieniu zostaje wyświetlony łatwy w użyciu interfejs pokazujący stan pobierania i umożliwiający wznowienie nieudanych operacji pobierania. Menedżer pobierania firmy Microsoft obecnie obsługuje pobieranie plików ze stron sieci Web, których adresy rozpoczynają się od ciągu http://.
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 7; Windows Server 2003; Windows Server 2008; Windows Vista; Windows XP Service Pack 2
Obsługiwane przeglądarki: Internet Explorer 6, Internet Explorer 7, Internet Explorer 8, Mozilla Firefox 2, Mozilla Firefox 3
Na stronach Technetu pojawiło się ciekawe narzędzie z firmy Sysinternals pokazujące szczegółowo wykorzystanie pamięci RAM przez system Windows Vista/2008 lub nowszy.
Microsoft udostępnił platformę BizTalk 2010 w wersji Beta. Najnowsza edycja jest zgodna z obecnymi już od jakiegoś czasu aktualnymi produktami firmy Microsoft jak Visual Studio 2010, .NET Framework 4.0, Windows Server 2008 R2 / Windows 7 oraz SQL Server 2008 R2 / SP1.
Wymagania: - Windows 7 / Windows Server 2008 R2 / Windows Server 2008 SP2 / Windows Vista SP2 - SQL Server 2008 R2 / SQL 2008 SP1 - .NET Framework 4 / .NET Framework 3.5 SP1 - Visual Studio 2010 [dla wybranych funkcji] - Excel 2010 / 2007 [dla wybranych funkcji] - SQL Server Notification Service [dla wybranych funkcji] - SQLXML 4.0 SP1 [dla wybranych funkcji] - IIS 7.5 / 7.0 [dla wybranych funkcji]
Process Monitor to zaawansowane narzędzie do monitorowania systemu Windows, które pokazuje aktywność systemu plików, rejestru oraz procesów/wątków. W najnowszej wersji dodano monitorowanie aktywności TCP/UDP.
Obsługiwane systemu operacyjne: Windows XP SP2+, Windows Server 2003 SP1+, Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2008 / R2
Microsoft przedstawił nową wersję swojej webowej poczty e-mail, która zawiera zintegrowaną obsługę portali społecznościowych oraz umożliwia lepsze zarządzanie dużą ilością wiadomości.
Ukazała nowa wersja archiwizera WinZip oznaczona już numerkiem 14.5, która wnosi do programu pasek ribbon znany przede wszystkim z pakietu Office 2007/2010. Program obsługuje m.in. archiwa/pliki takie jak: Zip, Zipx, RAR, 7Z, LHA BZ2, CAB, IMG, ISO.
Tytuł : Microsoft Office Outlook Connector 14 Data wydania : 20.04.2010
Wersja : 14 Wielkość pliku : 3.2 MB
Opis : Outlook Connector umożliwia wykorzystanie aplikacji Outlook 2003 / 2007 / 2010 do zarządzania kontami Windows Live Hotmail i Office Live Mail, włączając w to wiadomości e-mail i kontakty za darmo. Zadania, kalendarz i notatki są dostępne przy płatnej subskrypcji.
Obsługiwane systemy operacyjne : Windows Server 2003; Windows Vista; Windows XP; Window Server 2008
Wymagania: Microsoft Office Outlook 2003 / 2007 / 2010
Skype to forma telefonu internetowego pozwalającego na prowadzenie rozmów głosowych oraz wideokonferencji z innymi użytkownikami programu rozmieszczonymi na całym Świecie. Aplikacja wykorzystuje w tym celu zaawansowaną technologię peer-to-peer, która współpracuje z praktycznie każdą zaporą ogniową i routerem bez potrzeby dodatkowej konfiguracji. Głównymi zaletami programu są: łatwa instalacja, prosty i intuicyjny interfejs, bardzo dobra jakość dźwięku oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. W najnowszej wersji dodano możliwość prowadzenia videokonferencji z wieloma osobami.
DOSBox jest to emulator środowiska DOS, który wykorzystuje biblioteki SDL. Dzięki temu program może być używany w prosty sposób na systemach Windows, BeOS, Linux, MacOS i innych. Program emuluje również procesory 286/386, system plików DFS, XMS i EMS, układy graficzne Tandy, Hercules, CGA, EGA, VGA i VESA oraz układy dźwiękowe SoundBlaster i Gravis Ultra Sound. Wszystko to umożliwia uruchomienie starych gier na nowoczesnych komputerach. Najnowsza wersja jest kompatybilna z systemem Windows 7 i może przydać się na edycjach 64-bitowych.
Skype to forma telefonu internetowego pozwalającego na prowadzenie rozmów głosowych oraz wideokonferencji z innymi użytkownikami programu rozmieszczonymi na całym Świecie. Aplikacja wykorzystuje w tym celu zaawansowaną technologię peer-to-peer, która współpracuje z praktycznie każdą zaporą ogniową i routerem bez potrzeby dodatkowej konfiguracji. Głównymi zaletami programu są: łatwa instalacja, prosty i intuicyjny interfejs, bardzo dobra jakość dźwięku oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.
- MS10-030 - krytyczny - Usterka w Outlook Express i Windows Mail / Windows Live Mail może umożlwić zdalne wykonanie kodu (978542) - MS10-031 - krytyczny - Usterka w Microsoft Visual Basic for Applications może umożlwić zdalne wykonanie kodu (978213)
Program PowerPoint Viewer umożliwia wyświetlanie i drukowanie prezentacji zapisanych w formatach .ppt, .pptx, .pptm, .pot, .potx, .potm, .pps, .ppsx, .ppsm.
System operacyjny : Windows 7; Windows Server 2003 R2 (32-Bit x86); Windows Server 2003 R2 x64 editions; Windows Server 2008; Windows Vista Service Pack 1; Windows Vista Service Pack 2; Windows XP Service Pack 3
Obsługiwane formaty : Microsoft PowerPoint 2010 Microsoft Office PowerPoint 2007 Microsoft Office PowerPoint 2003 Microsoft PowerPoint 2002 Microsoft PowerPoint 2000 Microsoft PowerPoint 97
Microsoft udostępnił dla subskrybentów MSDN/Technet serwer bazodanowy SQL Server 2008 R2 w edycjach Enterprise, Standard, Web, Workgroup oraz Developer.
Realtek przygotował nową wersję sterowników dla Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 oraz Windows Vista i Windows 7 do swoich rozwiązań HD Audio.
Microsoft udostępnił na witrynie Connect usługi integracyjne dla systemu Linux pod Hyper-V.
Zmiany/nowości: - Driver support for synthetic devices - Fastpath Boot Support for Hyper-V - Timesync - Integrated Shutdown - Symmetric Multi-Processing (SMP) Support - Heartbeat - Pluggable Time Source
Microsoft udostępnił drugą wersję próbną przeglądarki Internet Explorer 9. Teraz jest jeszcze lepiej jeśli chodzi o wydajność JavaScript i test ACID3 (68/100). Na stronie TestDrive pojawiło się jeszcze więcej demek.
Tytuł : Narzędzie analizy gotowości aktualizacji systemu dla systemu Windows Vista / Windows 7 / Windows Server 2008 / Windows Server 2008 R2 (KB947821) - kwiecień 2010 Data wydania : 27.04.2010
Wersja : 947821 Wielkość pliku : 30 - 150 MB
Opis : To narzędzie jest udostępniane, ponieważ w magazynie usług systemu Windows wykryto niespójność, która może uniemożliwić pomyślne zainstalowanie przyszłych aktualizacji, dodatków Service Pack i oprogramowania. Narzędzie to sprawdza obecność takich niespójności na komputerze i próbuje rozwiązać wykryte problemy.
Obsługiwane systemy operacyjne : Windows Vista; Windows Vista Service Pack 1; Windows Vista Service Pack 2; Windows Server 2008; Windows Server 2008 Service Pack 2; Windows 7; Windows Server 2008 R2
ATi wydało nowe sterowniki Catalyst do kart Radeon dla systemów Windows XP, Windows Vista i Windows 7 w wersjach 32-bit i 64-bit. Dodano m.in. obsługę standardu H.264 Level 51, poprawiono wydajność konwersji video za pomocą GPU oraz pracę w aplikacjach 2D w Windows 7.